Skip to main content

Program „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca psychoedukacji rodziców/opiekunów w zakresie rozwoju i funkcjonowania dzieci i młodzieży”

 

Każda emocja jest potrzebna. Nie ma uczuć złych i dobrych. Są tylko przyjemne i nieprzyjemne. Dzieci uczą się radzić sobie z nimi wszystkimi. Jako dorośli i rodzice jesteśmy ich przewodnikami w tym procesie.

Opiekunowie często chcą uchronić maluchy przed smutkiem, złością, rozczarowaniem. Tymczasem uczucia te istnieją, a ochrona przed nimi powoduje, że w późniejszym wieku nastolatek czy dorosły nie będzie umiał ich opanować, przejąć nad nimi kontroli i oswoić się z nimi. To w pierwszych latach swojego życia dziecko musi zrozumieć, jak się bać, smucić, ale też być szczęśliwym. Rodzice mają w zanadrzu kilka strategii nauki radzenia sobie z trudnymi i intensywnymi emocjami, takie jak:

  • odwracanie uwagi,
  • metoda nagrody,
  • zabawa,

Ich omówienie znajdziesz w poradniku Fundacji Nie Widać Po Mnie: “Radzenie sobie z trudnościami emocjonalnymi” autorstwa pedagog i psycholog – Aleksandry Tokarskiej. Jest on bazą wartościowych informacji o tym, jak nawiązywać bliskie relacje z dzieckiem, a także jak ważna jest umiejętność radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi w dorosłym życiu. Ebook jest bezpłatny. Wystarczy kliknąć.

Materiał edukacyjny powstał w ramach programu: „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca psychoedukacji rodziców/opiekunów w zakresie rozwoju i funkcjonowania dzieci i młodzieży”.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content