W(y)SPA to platforma umożliwiająca konsultacje ze specjalistami za pośrednictwem videokonsultacji, konsultacji telefonicznej, a także czatu. Dodatkowo platforma daje dostęp do grupy wsparcia, a także webinarów, szkoleń, których tematyka dotyczy przede wszystkim wzmacniania zasobów, promocji zdrowia psychicznego i rozwoju kompetencji zawodowych.

Osoby pracujące w zawodach związanych bezpośrednio z ratowaniem życia szczególnie narażone są na doświadczanie wysokiego poziomu stresu i przewlekłego zmęczenia, a w konsekwencji nierzadko wypalenia zawodowego. Przewlekły stres wpływa na zdolności poznawcze, poziom percepcji, może być także czynnikiem rozwoju wielu chorób o podłożu psychicznym, somatycznym i psychosomatycznym.

Pandemia COVID-19 wpłynęła na obniżenie dobrostanu ludzi na całym świecie. Jedną z najczęściej badanych i najliczniejszą grupą jest właśnie personel medyczny. Opublikowane międzynarodowe dane wskazują niezbicie, że stan zdrowia pracowników medycznych jest w istotny sposób naruszony z powodu pandemii COVID-19.  Większość przeprowadzonych w czasie pandemii badań wskazuje, że poziom lęku, depresji i stresu jest istotnie wyższy u pracowników medycznych. Skutki osobiste, społeczne i ekonomiczne zarówno krótko, jak i długoterminowe mogą być ogromne, dlatego też niezbędna jest szybkie wdrożenie oddziaływań terapeutycznych.

 

Wiemy jednak, że pandemia jedynie uwypukliła i wzmocniła problem, który istniał już od dawna. 

Pracownicy ochrony zdrowia potrzebują wsparcia

W świetle powyższych ustaleń, ochronę zdrowia psychicznego należy traktować jako jedną z najważniejszych kwestii zdrowia publicznego. Zważywszy na rosnące z roku na rok statystki dotyczące chorób psychicznych – należy te kwestie traktować priorytetowo. 

Właśnie na tym fundamencie zrodził się pomysł projektu W(y)SPA. Celem projektu jest zapewnienie pracownikom podmiotów leczniczych dostępu do wykwalifikowanej kadry specjalistów z zakresu zdrowia psychicznego. Zadbanie o kondycję psychiczną i wsparcie pracowników ochrony zdrowia jest fundamentem dobrze działającego systemu ochrony zdrowia.  

Wsparcie psychologiczne kadry medycznej, ma zmniejszyć wywołane pandemią COVID-19 skutki obciążenia psychicznego pracowników medycznych oraz wzmocnić zasoby do radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych. Z kolei zapewnienie dodatkowego kształcenia w różnych zakresach tematycznych związanych z ochroną zdrowia, ma na celu dążenie do optymalnego podziału kompetencji pracowników tego sektora.

Z możliwości rozwoju kompetencji zawodowych, mogą skorzystać różne grupy pracowników medycznych – np. elektroradiolodzy, opiekunowie medyczni, fizjoterapeuci, pielęgniarki i położne, psycholodzy, lekarze, menadżerowie ochrony zdrowia.

Aktualnie autorski projekt Fundacji Nie Widać Po Mnie jest w trakcie pilotażu w Szpitalu Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie.

Projektowi W(y)SPA towarzyszą badania naukowe, których głównym celem jest wzrost wiedzy na temat radzenia sobie z przewlekłym stresem, zapobieganie wypaleniu zawodowemu, wzmocnienie zdrowia psychicznego pracowników ochrony zdrowia. Wiedza uzyskana od Państwa będzie niezwykle wartościowa i pozwoli rozpoznać, jakie zasoby są konieczne, by dobrze radzić sobie z zagrożeniem życia w chorobie, a otrzymanie wyniki pozwolą przygotować nowe wytyczne do prowadzenia psychoterapii i działań profilaktycznych wzmacniających potencjał osobowy, by radzić sobie w tak wymagających czasach.

Serdecznie prosimy i zapraszamy do wypełnienia skal. Formularz badań znajduje się tutaj.

Partnerem projektu jest Takes Care.

Zadowolony lekarz to zadowolony pacjent

| Aktualności, Wyspa | No Comments
O współpracy pomiędzy Doctor.One a Fundacją NWPM i problemie wypalenia zawodowego medyków opowiadają Tomasz Rudolf, CEO Doctor.One i Urszula Szybowicz, Prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie Skąd pomysł na współpracę?…

Fundacja Nie Widać Po Mnie i Doctor.One wspólnie dla zdrowia lekarzy!

| Aktualności, Wyspa | No Comments
Od początku istnienia Fundacji Nie Widać Po Mnie wiedzieliśmy, że jednym z filarów naszej działalności będzie wsparcie lekarzy i innych zawodów medycznych w codziennej pracy. Osoby pracujące w zawodach związanych…

Fundacja NWPM i Falck Medycyna ramię w ramię w trosce o zdrowie psychiczne pracowników medycznych

| Aktualności, Wyspa | No Comments
W ramach programu WySPA Wsparcie dla Medyka, Fundacja Nie Widać Po Mnie nawiązała ścisłą współpracę z Falck Medycyna — profesjonalną firmą świadczącą usługi medyczne. Jednym z głównych celów wspólnych działań jest…

Fundacja Nie Widać o Mnie z nagrodą International Hospital Federation!

| Aktualności, Wyspa | No Comments
Fundacja Nie Widać Po Mnie zdobyła nagrodę Międzynarodowej Federacji Szpitali za stworzenie i prowadzenie projektu W(y)SPA – Wsparcie dla Medyka. Gala rozdania nagród odbyła się podczas 45 Kongresu Międzynarodowej Federacji Szpitalu…

Razem dla medyków – W(y)SPA i TakesCare

| Aktualności, Wyspa | No Comments
Czołowy projekt Fundacji Nie Widać Po Mnie – W(y)SPA Wsparcie dla Medyka w finale Inernational Hospital Federation Awards 2022. W(y)SPA powstała na gruncie silnego przekonania, że zdecydowanie za mało uwagi…

Projekt W(y)SPA i Fundacja Nie Widać Po Mnie finalistami IHF Awards 2022!

| Aktualności, Wyspa | No Comments
  Fundacja Nie Widać Po Mnie w grupie finalistów International Hospital Federation Awards 2022 Z wielką radością chcemy poinformować, iż wiodący projekt Fundacji -  W(y)SPA Wsparcie dla Medyka został doceniony…

W(y)SPA – program wsparcia dla pracowników ochrony zdrowia. Autorski projekt Fundacji Nie Widać Po Mnie

| Projekty, Wyspa | No Comments
W(y)SPA - program wsparcia dla pracowników ochrony zdrowia to autorski projekt Fundacji Nie Widać Po Mnie. Osoby pracujące w zawodach związanych bezpośrednio z ratowaniem życia szczególnie narażone są na doświadczanie…