Tu Cukier — wsparcie psychologiczne rodzin z dziećmi z cukrzycą typu I

 

Obecnie w Polsce z cukrzycą typu I zmaga się ok. 20 000 nieletnich pacjentów. Najczęściej choroba diagnozowana jest u 10-14-latków. Rośnie jednak liczba przypadków, gdy jest ona rozpoznawana u dzieci poniżej 5 roku życia.

Diagnoza to szok. Po nim następuje etap mobilizacji, w której rodzina szuka rozwiązań i dostosowuje się do życia w innych warunkach. Jednak w chorobie przewlekłej wcześniej czy później pojawiają się uczucia smutku, niesprawiedliwości, a także złości na rzeczywistość. W ciągłym strachu o fizyczne aspekty: pilnowaniu diety, podawania leków zdrowie psychiczne i relacje rodzinne schodzą na dalszy plan.

Tymczasem wzajemne wsparcie jest ważnym elementem nauki funkcjonowania chorego dziecka w społeczeństwie i budowania właściwych postaw wobec siebie oraz akceptacji ograniczeń.

Fundacja NWPM rozpoczyna projekt: „Nie widać, a jest — tu cukier”!

Cele

Program skierowany jest do rodzin, w których wychowują się dzieci i nastolatkowie zmagający się z cukrzycą typu I. Działania edukacyjne dostarczają niezbędnych narzędzi do zrozumienia choroby, własnych emocji i nowych ról w rodzinie. Cykl materiałów poradnikowych dotyka zarówno płaszczyzny somatycznej, jak i psychicznej. Poruszamy tematy:

  • wpływu cukrzycy na funkcjonowanie chorego i jego rodziny,
  • zdrowego stylu życia dzieci i młodzież zmagających się z chorobą,
  • radzenia sobie ze stygmatyzacją i odrzuceniem w środowisku szkolnym,
  • budowania silnego poczucia własnej wartości i samooceny,
  • roli, jaką pełni rodzina we wspieraniu dzieci w chorobie

Realizacja

W ramach programu „Nie widać, a jest — tu cukier!”  specjaliści: diabetolodzy, pediatrzy, fizjoterapeuci oraz psycholodzy współpracujący z Fundacją Nie Widać Po Mnie opracowali materiały poradnikowe w formie e-booków, które dostępne będą na stronie Fundacji NWPM także po zakończeniu projektu.

Materiały dydaktyczne wsparte są cyklem podcastów — rozmów z ekspertami w dziedzinie diabetologii oraz psychologii dziecięcej.

Ostatnim elementem projektu „Nie widać, a jest — tu cukier!”  są wizyty patronażowe dla 10-ciu chętnych rodzin, wsparcie środowiskowe ekspertów z dziedziny psychologii, fizjoterapii, dietetyki, pediatrii.

Partnerzy

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

Aktualności

Wsparcie rodziny jako kwestia fundamentalna w procesie leczenia dzieci z cukrzycą typu I

| Aktualności, Baza wiedzy, Tu Cukier | No Comments
Zadanie realizowane w ramach projektu: “Nie Widać, a jest - Tu Cukier!” Psychoedukacja dzieci z cukrzycą typu I oraz ich rodzin”   Diagnoza cukrzycy typu I u małoletniego domownika wywraca…

Higiena snu- wysłuchaj podcastu z Joanną Zawanowską, psycholożką i psychoterapeutką poznawczo-behawioralną

| Aktualności, Baza wiedzy, Tu Cukier | No Comments
W odcinku wspólnie z Joanną Zawanowską psycholożką, psychoterapeutka poznawczo-behawioralną zgłębiamy tajniki higieny snu. Dowiedz się, jak poprawić jakość snu, minimalizując objawy problemów ze snem, takie jak bezsenność. Poznaj praktyczne wskazówki,…

Wysłuchaj podcastu – Aktywność fizyczna jako ważny czynnik procesu zdrowienia

| Aktualności, Baza wiedzy, Tu Cukier | No Comments
W tym odcinku wspólnie z Joanną Kamer, doktor nauk społecznych, specjalistką psycholog kliniczną, certyfikowaną psychoterapeutką odkrywamy, dlaczego aktywność fizyczna jest ważnym elementem w procesie zdrowienia i poprawy jakości życia. Dowiemy…

Rozpoczynamy serie wywiadów dotyczących CUKRZYCY TYPU I – Zrozumienie cukrzycy typu I

| Aktualności, Tu Cukier | No Comments
 „Nie widać, a jest - TU! CUKIER" to nowy podcast rozpoczynający serię spotkań z dietetykami, psychologami i psychiatrami, których celem jest przybliżenie wyzwań i problemów, z którymi mierzą się dzieci…