Up!Teczka Zdrowia — wsparcie procesu leczenia osób chorujących psychicznie

 

Hospitalizacja w przypadku zaburzeń psychicznych jest ostatecznością. Jednak dla wielu pacjentów opuszczenie później murów szpitala jest wizją przerażającą. Tam wszystko ma swój schemat, reguły i zalecenia. Chory jest pod kontrolą, a obowiązek troski o jego zdrowie spoczywa na barkach personelu medycznego. Poza szpitalem pacjent bierze wszystko na siebie. Poczucie odpowiedzialności bywa przytłaczające. Pojawia się też strach przed stygmatyzacją i odrzuceniem przez środowisko.

U 25% osób z depresją choroba wraca w okresie 12 tygodni od ustania epizodu, a u kolejnych 40% nawrót następuje w ciągu 40 tygodni. Przyczyn jest kilka: zbyt wczesne odstawienie leków i brak konsultacji psychiatrycznej, trudności w adaptacji do środowiska, a także zapominanie o chorobie i negacja wczesnych sygnałów ostrzegawczych.
W trudnej sytuacji jest też rodzina pacjenta. Nie posiada zazwyczaj wystarczającej wiedzy na temat, jak postępować z osobą opuszczającą szpital, na co zwracać uwagę, kiedy szukać pomocy. Czują na barkach ogromną odpowiedzialność, a znikąd nie widzą wsparcia.
Fundacja NWPM rozpoczyna projekt: „Up!teczka Zdrowia!” pomagający osobom w trakcie procesu zdrowienia psychicznego.

Cele

Program “Up!teczka zdrowia” obejmuje 150 chorych opuszczających Mazowieckie Specjalistyczne Centrum Zdrowia w Pruszkowie, ich najbliższych, a także personel medyczny. Najważniejsze cele projektu to:

  • wsparcie procesu terapeutycznego,
  • rozwijanie świadomości na temat sposobów dbania o siebie i zdrowie psychiczne,
  • edukacja w zakresie form samodzielnego radzenia sobie ze stresem w sytuacjach emocjonalnie trudnych,
  • przywrócenie nadziei na funkcjonowanie w społeczeństwie,
  • ułatwienie powrotu do życia po chorobie,
  • budowanie świadomości i form wsparcia członków rodziny osób zdrowiejących psychicznie.

Realizacja

Każdy z uczestników otrzymuje indywidualne materiały dydaktyczne przygotowane po analizie sytuacji i rodzaju zaburzenia. Ich celem jest ułatwienie adaptacji do funkcjonowania w otoczeniu.

Praktyczna pomoc skupia się na organizacji warsztatów wsparcia. Pacjenci podzieleni są na 15-osobowe grupy, a ich spotkania przewidziane są na 12 kolejnych miesięcy.

Dodatkowym elementem projektu są warsztaty online dla zdrowiejących chorych oraz ich najbliższych, a także praktyczne spotkania dla kadry medycznej ćwiczące umiejętności postępowania i komunikacji z pacjentem kończącym hospitalizację.

Ważnym elementem “Up!teczki Zdrowia!” są szkolenia asystenta zdrowienia. Działania skierowane są do pacjentów, którzy z sukcesem przeszli proces leczenia psychiatrycznego i mogą być wsparciem dla osób, które nadal zmagają się z podobną chorobą.

Partnerzy

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

Aktualności

Wysłuchaj podcastu: Zrozumienie choroby psychicznej – diagnoza i leczenie

| Aktualności, Baza wiedzy, UP!Teczka Zdrowia | No Comments
Czy wiesz skąd biorą się zaburzenia i choroby psychiczne? Warto mieć świadomość, że stan zdrowia psychicznego to nie jest wynik jednego wydarzenia, ale wielu powiązanych ze sobą przyczyn, do których…
Formy pomocy w środkowisku. Kobieta z kręconymi włosami siedzi objęta przez mężczyznę w szarym swetrze. Wyglądają na szczęśliwych

Formy pomocy w środowisku: wsparcie psychologiczne, psychoterapia, terapia zajęciowa

| Aktualności, Baza wiedzy, UP!Teczka Zdrowia | No Comments
Projekt "up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie Terapia w różnej formie jest podstawą procesu leczenia zaburzeń psychicznych. Pozwala dotrzeć do źródeł problemów,…
Rola leków w procesie zdrowienia w zaburzeniach psychicznych. Niebieskie tabletki rozsypane na stole

Rola leków w procesie drowienia – Wysłuchaj podcastu

| Aktualności, Baza wiedzy, UP!Teczka Zdrowia | No Comments
Up!teczka zdrowia to projekt ochrony i promocji zdrowia psychicznego pomagający osobom w trakcie procesu zdrowienia psychicznego. W leczeniu i procesie zdrowienia ogromne znaczenie na stan zdrowia ma m.in. psychoterapia, dieta,…
Wyciągnięta dłoń z niebieskimi tabletkami

Rola leków w procesie zdrowienia

| Aktualności, Baza wiedzy, UP!Teczka Zdrowia | No Comments
Projekt "up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie Farmakoterapia często bywa podstawą procesu terapeutycznego zaburzeń psychicznych. Jej połączenie z psychoterapią jest kompleksowym podejściem…

Zrozumienie zaburzeń psychicznych. Diagnoza i leczenie

| Aktualności, UP!Teczka Zdrowia | No Comments
Projekt "up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie W 2023 roku wystawiono ponad 1,4 miliona zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń…
Konsekwencje uzależnień. Młoda kobieta z papierosem w ręku.

Konsekwencje uzależnień w chorobach psychicznych, ich wpływ na leki oraz korzyści z zaprzestania palenia

| Aktualności, Baza wiedzy, UP!Teczka Zdrowia | No Comments
Projekt "up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie   Uzależnienia stanowią istotny problem zarówno na płaszczyźnie życia jednostki, komórki, jaką jest rodzina, jak…