Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży

Fundacja Nie Widać Po Mnie w ramach projektu 'Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca psychoedukacji dzieci, młodzieży oraz ich rodziców w zakresie profilaktyki uzależnień behawioralnych” przygotowała szereg materiałów poruszających temat uzależnień behawioralnych. Obecnie stają się one coraz częstszym problemem obserwowanym przez psychologów dziecięcych, rodziców i nauczycieli. Jak je rozpoznawać? Jak im zapobiegać? Gdzie szukać pomocy w momencie, kiedy u dziecka zauważymy niepokojące objawy? Na te pytanie znajdą Państwo odpowiedź na naszej stronie oraz na naszym kanale you tube, gdzie zamieszczone są wywiady z p. prof. Ewą Mojs i dr Mają Stanisławską – Kubiak, psycholożkami na co dzień pracującymi z dziećmi i młodzieżą.

Do tej pory uzależnienia kojarzyliśmy głównie z substancjami psychoaktywnymi jak alkohol, narkotyki, nikotyna. W tej chwili coraz częściej zauważane jest i opisywane zjawisko uzależnień behawioralnych, które dotyczą hazardu, pornografii, jedzenia, zakupów, uczenia się, opalania, ćwiczeń, Internetu, gier, telefonu, czatów….. (Ascher i Levounis, 2015). Nowsze i szeroko nagłośnione przypadki uzależnienia behawioralne obejmują również stosowane technologie informacyjne takie jak gry wideo, smartfony i serwisy społecznościowe (Griffiths,2018) do tego stopnia, że ludzie rujnują swoje małżeństw, tracą pracę, szkołę i przyjaciół.

Dzieci są grupą szczególnie narażoną na uzależnienia behawioralne. Wszechogarniająca cyfryzacja, przenoszenie życia do świata wirtualnego stają się z jednej strony częścią naszego codziennego życia, a z drugiej, są zagrożeniem dla psychiki i funkcjonowania w życiu codziennym.

W projekcie skupiliśmy się przede wszystkim na uzależnianiach behawioralnych wynikających z nadużywania gier komputerowych, mediów społecznościowych i innych technologii.

W materiałach, które przygotowaliśmy w ramach projektu, staraliśmy się w sposób przystępny wyjaśnić skalę zjawiska, zawiłości powstawania uzależnień behawioralnych wśród dzieci i młodzieży. Chcemy uczulić rodziców i nauczycieli na pewne niepokojące zachowania dzieci jak: drażliwość, ciągłe niewyspanie spowodowane korzystaniem ze smartfonów czy komputerów do późnych godzin nocnych, labilność emocjonalna, nieadekwatne reagowanie na neutralne bodźce, kłopoty z pamięcią. Oczywiście mogą one mieć różne podłoże, ale jednym z nich może być właśnie uzależnienie behawioralne – mówi prezes Fundacji Urszula Szybowicz.    

W obecnych czasach rodzice i nauczyciele mają przed sobą ogromne wyzwania dotyczące wychowania dzieci i młodzieży. Kompetencje rodzicielskie i nauczycielskie muszą również obejmować podstawową wiedzę psychologicznej, umiejętności dostrzegania zagrożeń i  szybkiego reagowania na niepokojące symptomy zachowania dzieci.

W ramach projektu zostały przygotowane:

– wywiady z ekspertami zamieszczone na kanale YouTube Fundacja Nie Widać PoMnie

– e-booki na temat uzależnień behawioralnych umieszczone na stronie Fundacji Nie Widać Po Mnie

– dla nauczycieli – scenariusze lekcji, e- book: Narzędziownik dla nauczyciela, czyli co warto wiedzieć o uzależnieniach behawioralnych

– dla rodziców:  e- book: Jak wspierać dzieci- kilka przydatnych informacji dla rodziców.

Zapraszamy do korzystania z wiedzy, którą zgromadziliśmy dla Państwa!

Projekt współfinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego