Skip to main content

Co trzeci medyk w Polsce cierpi na stany depresyjne lub lękowe. Niestety wielu wstydzi się do tego przyznać i nie szuka pomocy. W konsekwencji grozi im wypalenie zawodowe. Wielu popada także w uzależnienia. Fundacji Nie Widać Po Mnie przeprowadziła badania, z których wynika, że ponad 30 proc. medyków cierpi na zaburzenia depresyjne czy lękowe. Eksperci organizacji odnieśli te badania do stanu kondycji psychicznej personelu medycznego z Holandii. Niestety w Polsce medycy, troszcząc się o zdrowie innych, często zaniedbują swoje. Osoby pracujące w zawodach bezpośrednio związanych z ratowaniem życia narażone są na przewlekły stres, który wpływa na zdolności poznawcze i poziom percepcji, a także może być czynnikiem rozwoju wielu chorób o podłożu psychicznym, somatycznym i psychosomatycznym.

Fundacja Nie Widać Po Mnie chce zwrócić uwagę na problem zdrowia psychicznego wśród zawodów medycznych, którzy często okrzyknięci „bohaterami” są grupa najbardziej narażoną na wypalenie zawodowe i zaburzenia psychiczne w tym depresje.

W 2022 roku Dzień Walki z Wypaleniem Zawodowym przypada na 14 września. Z tej okazji wspólnie z Naczelną Izbą Lekarską zapraszamy o godz. 10:30 konferencje prasową poświęconą zdrowiu psychicznemu medyków.

W dyskusji udział wezmą: lek.Łukasz Jankowski, Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, dr.Magda Flaga-Łuczkiewicz,pełnomocnik NIL ds.zdrowia lekarzy, prof.Ewa Mojs, przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji, prof. Zbigniew Włodarczyk, dr Anna Kaźmierczak-Mytkowska, psycholog kliniczna, Grzegorz Krycki, Dyrektor Szpitala Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Wołominie

Dziennikarzy zapraszamy do siedziby Naczelnej Izby Lekarskiej (ul. Sobieskiego 110, Warszawa; sala konferencyjna w Ośrodku Doskonalenia Zawodowego na I piętrze – wejście do budynku zewnętrznymi schodami; akredytacje do 13.09.2022, mailowo: [email protected]).

Skip to content