Skip to main content

W Dniu Walki z Wypaleniem Zawodowym Fundacja Nie Widać Po Mnie we współpracy z portalem esculap.com przeprowadziła webinar: WYPALENIE ZAWODOWE MEDYKA

Prelegentami byli:
Prof. Ewa Mojs – Psycholog kliniczna, Przewodnicząca Rady Naukowej Fundacji,
Dr n. o zdr. Aleksandra Tomaszek – Psycholog/Psychotraumatolog/Pedagog/Interwent Kryzysowy
Urszula Szybowicz – Założycielka i prezes Fundacji „Nie Widać Po Mnie”

Tematyka webinaru dotyczyła zdrowia psychicznego i narażenia na wypalenie zawodowe pracowników medycznych.

Zdrowie psychiczne medyków przez lata było bagatelizowane. Osoby pracujące w zawodach pomocowych każdego dnia narażone na są stres, przeciążenie. W konsekwencji nierzadko doświadczają wypalenia zawodowego.

Podczas webinaru nasza ekspertka i Przewodnicząca Rady Naukowej – prof. Ewa Mojs, przedstawiła wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację w Polsce i Holandii, z których wynika, iż polscy pracownicy medyczni przejawiają większe nasilenie cierpienia i depresji w porównaniu z holenderskimi pracownikami.

To, co podkreślały ekspertki, to przede wszystkim konieczność zmiany myślenia społecznego o środowisku medycznym, ale też zmiany w przekonaniach dotyczących zdrowia psychicznego samych pracowników medycznych.

Dr n. o zdr. Aleksandra Tomaszek – psycholog i ekspert Fundacji, zwróciła uwagę, iż osoby wykonujące zawody medyczne są bardziej narażone na doświadczenie wypalenia zawodowego, między innymi ze względu na wysoko eksponowaną empatię, pracę w dużym stresie.

To, co w obszarze zadbania o profilaktykę wypalenie zawodowego medyków jest niezwykle istotne to zburzenia pewnego stereotypu o bohaterstwie i powinności bycia zawsze w formie. Zdjęcie ciężaru tych  oczekiwań jest krokiem do zwiększenia świadomości w zakresie dbania o zdrowie psychiczne.

Podczas webinaru nasze ekspertki przekazały istotne wskazówki dotyczące narzędzi samopomocowych, a także wskazówek dla instytucjonalnych działań – jak między innymi tutoring dla młodych lekarzy czy planowanie zespołowych spotkań, by omawiać bieżące sytuacje.

Zadbanie o dobrostan psychiczny pracowników medycznych jest kluczowe dla całego systemu ochrony zdrowia i wymaga natychmiastowych działań.

Więcej o wypaleniu zawodowym medyków, o istocie i skali problemu, a także o sposobach na zmianę aktualnej sytuacji – w webinarze, którego nagranie dostępne jest poniżej. Serdecznie zapraszamy i dziękujemy portalowi esculap.com za współorganizację tego spotkania.

 

Przy okazji tego wydarzenia eksperci Fundacji Nie Widać Po Mnie przygotowali krótki poradnik o profilaktyce zdrowia psychicznego, który przekazujemy nieodpłatnie w Państwa ręce. Poradnik dostępny jest do pobrania tutaj.

Skip to content