Skip to main content

Muzyka łagodzi obyczaje, poprawia nastrój, stymuluje mózg, jest źródłem przyjemności i hobby, które daje radość i poprawia kontakt ze sobą i światem. Może być również przeciwwagą do powstawania uzależnień behawioralnych.

Jak połączyć muzykę i profilaktykę uzależnień behawioralnych? Na to pytanie odpowiada Centrum CBT, które w 2022 roku zrealizowało projekt Muzyczna Szansa. Jego celem było podnoszenie świadomości na temat  szeroko pojętych problemów rozwojowych dzieci i młodzieży oraz powstawania uzależnień behawioralnych, głównie od komputera, Internetu, mediów społecznościowych i gier wideo.

Celem projektu było również pokazanie, że czas wolny można spędzać z dala od ekranów i wszystkich aktywności, które proponują. Ten czas można wykorzystać na muzykę.

Co daje muzyka? Podnosi poczucie własnej wartości, buduje pozytywną samoocenę, uczy systematyczności, daje możliwość poznania innych ludzi i wyrażenie siebie. Zabiera w świat kreatywności. Tak opisują muzykę muzycy, którzy w ramach projektu podzieli się swoimi przemyśleniami i doświadczeniami.

Muzyka dla nastolatków jest ważna. Z tego założenia wyszli twórcy projektu. Nastolatki zmienią swoje gusta muzyczne, szukają swojego brzmienia, marzą o wielkich karierach muzycznych czy spotkania z muzykami. Muzyka może stać się dla nich odskocznią i przeciwwagą potencjalnych zagrożeń wieku dorastania, jakimi są między innymi uzależnienia behawioralne. To właśnie było kluczem projektu.

Muzyczna Szansa dla nastolatków i rodziców

Uzależnienia behawioralne od Internetu, mediów społecznościowych, czy gier wideo stają się coraz częstsze. Trzeba posiąść o nich wiedzę, nauczyć się je rozpoznawać a także szukać pomocy specjalistów jeśli się pojawią. Są niebezpiecznie, po cichu, przed ekranem mogą zaburzyć proces dorastania, zniszczyć życie.

W ramach projektu psychologowie Centrum CBT przygotowali materiały wideo, w których dzielą się swoją wiedzą na temat okresu dorastania. Mówią o emocjach, budowaniu własnej wartości, czy komunikowaniu się.

W dwóch filmach powstałych w ramach projektu, muzycy opowiadają o muzyce jako swojej pasji i tym, co daje im w życiu, jak wpływa na poczucie własnej wartości, redukcję stresu.

Mistrz Polski w tańcu latynoamerykańskim i towarzyskim opowiada jak jego pasja taneczna  przekłada się na jego życie.

Te wypowiedzi mogą stać się inspiracją dla młodych ludzi.

Webinary oraz prezentacje on -line, filmy dostępne są bezpłatnie na stronie www.muzycznaszansa.pl

Webinary prowadzone są przez dr n. o zdr. Annę Kaźmierczak-Mytkowską oraz Mikołaja Golińskiego.

Koordynatorem projektu z ramienia Centrum CBT jest p. Dorota Wiśniewska, dyrektor zarządzająca Centrum CBT.

Partnerami projektu są: Fundacja Nie widać Po Mnie oraz Otako Media.

Projekt prowadzony jest przez Centrum CBT w ramach programu polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dzieci i młodzieży z Województwa Mazowieckiego. Działania finansowane są ze środków Województwa Mazowieckiego.

Skip to content