Skip to main content

Naczelna Izba Lekarska i Fundacja Nie Widać Po Mnie rozpoczęły ogólnopolskie badanie lekarzy i lekarek, którego celem jest wskazanie najbardziej aktualnych problemów w sferze psychicznej i emocjonalnej dotykających tej grupy zawodowej. Ankieta dystrybuowana jest mailowo oraz w formie promocji i kampanii informacyjnej skierowanej bezpośrednio do medyków.

Pytania obejmują tematy zdrowia psychicznego, emocjonalnych wyzwań oraz stanu równowagi psychicznej. Odnoszą się m.in. do:

  • poczucia stresu, napięcia i frustracji w związku z wykonywaną pracą,
  • reakcji na sytuacje traumatyczne,
  • emocjonalnego stosunku do wykonywanych obowiązków,
  • wpływu problemów zawodowych na życie prywatne,
  • somatycznych problemów wynikających ze stresorów zawodowych.

 

  • Kondycja psychiczna lekarzy i lekarek przestała być tematem tabu — podkreśla Urszula Szybowicz, Prezes Fundacji Nie Widać Po Mnie. – Coraz głośniej mówimy o tym, jak dużym błędem był brak wsparcia systemowego, który pozostawiał kluczowych przedstawicieli sektora ochrony zdrowia „sam na sam” z emocjonalnymi problemami. Dysponujemy coraz większą liczbą zatrważających danych.

Według nich ok. 30% lekarzy cierpi na depresję, a u 38% ujawnia się ona już w pierwszym roku pracy. Zagrożenie zdarzeniami suicydalnymi jest w tej grupie zawodowej kilkukrotnie wyższe niż w ogóle populacji, co ma związek m.in. z większą wiedzą na temat funkcjonowania organizmu oraz łatwym dostępem do środków np. z grupy leków anestezjologicznych. Badania również wskazują na większy odsetek uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych niż w ogóle populacji. Może on sięgać 8-15%.

Jednak większość bieżących danych pochodzi z USA oraz krajów Europy Zachodniej.

W Polsce brakuje aktualnych, szerokich analiz, które pokazałyby kondycję psychiczną naszych lekarzy i lekarek.

Ankieta Naczelnej Izby Lekarskiej oraz Fundacji Nie Widać Po Mnie ma szansę być dokładnym i szczegółowym opracowaniem. Jest anonimowa, a jedynymi danymi metryczkowymi jest płeć oraz wiek.

  • Liczymy, że zapewnienie absolutnej anonimowości przekona do odpowiedzi na pytania — tłumaczy Urszula Szybowicz. – Chodzi nam bowiem o jak najdokładniejsze zbadanie problemów grupy zawodowej. Dzięki temu w przyszłości Naczelna Izba Lekarska będzie mogła opracować stosowny plan działań, który pomoże jednostkom w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i emocjonalnym przeciążeniem, a w perspektywie poprawi funkcjonowanie całego sektora i systemu ochrony zdrowia.

Dystrybucja odbywa się kanałami dedykowanymi medykom. W ten sposób dociera jedynie do grupy badanej, co zapewnia wiarygodność wników.

Dziękujemy wszystkim (lekarkom i lekarzom), którzy zdecydują się wziąć w niej udział!

Skip to content