Skip to main content

Ministerstwo Zdrowia realizuje program wsparcia psychologicznego kadry medycznej i studentów kierunków medycznych

Zdrowie psychiczne nie sprowadza się do braku problemów, ale do umiejętności radzenia sobie z nimi. Tymczasem medycy kończą naukę bez odpowiednich kwalifikacji miękkich, bez wiedzy na temat metod redukcji stresu, form wsparcia typu grupy Balinta, czy znajomości sposobów na podwyższenie własnej odporności psychicznej. To już wina systemu, który do tej pory spychał tę płaszczyznę edukacji na dalszy tor, właściwie ją ignorując. Dlatego medycy tak bardzo podatni są na ryzyko depresji, leków, fobii, zespołu stresu pourazowego, uzależnienia i wypalenie zawodowe.

 

To tylko jeden z aspektów, który poruszyliśmy w naszej kolejnej rozmowie przeprowadzonej w ramach „Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej”.

 

Tym razem rozmawiamy z wyjątkowym gościem – dr Magdaleną Flagą-Łuczkiewicz, psychiatrą, psychoterapeutką i liderką grup Balinta. Ekspertka od wielu lat zajmuje się zdrowiem psychicznym medyków, w szczególności lekarzy. Jest pełnomocniczką ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów oraz orędowniczką walki ze stygmatyzacją w psychiatrii.

 

W rozmowie ekspertka przybliża skalę zaburzeń psychicznych wśród medyków. Tłumaczy też, dlaczego tak trudno jest im szukać fachowej pomocy, a bariery wydają im się nie do przeskoczenia. Jak każdy nasz podcast, także i ta rozmowa niesie ze sobą dużą wartość edukacyjną i praktyczną.

Dowiesz się z niej:

  • jakie są objawy najbardziej powszechnych zaburzeń psychicznych wśród medyków,
  • co powinno Cię zaniepokoić i zmusić do baczniejszego obserwowania siebie i swoich zachowań,
  • kiedy koniecznie należy szukać pomocy specjalisty – psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry,
  • jak wygląda leczenie zaburzeń i dlaczego nie należy bać się terapii.

 

Dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz przybliża także grupy balintowskie jako skuteczne narzędzie redukcji napięcia oraz profilaktyki zdrowia psychicznego medyków. To systemowe narzędzie w Polsce nadal jest marginalizowane, tymczasem na całym świecie doceniane i stosowane z doskonałymi rezultatami.

 

Koniecznie wysłuchaj tej inspirującej rozmowy. Rzuca ona światło na ważny temat zdrowia psychicznego w zawodach medycznych. Daje też cenne rady, jak walczyć z problemem, jeśli już się z nim mierzysz.

 „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.

Skip to content