Skip to main content

Projekt “up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie

Współcześnie bezsenność dotyka coraz większą liczbę osób. Badania wskazują, że cierpieć może na nią ok. 40% mężczyzn i 55% kobiet. Niektóre dane mówią, że wśród seniorów współczynnik ten wynosi nawet 60%. Bezsenność negatywnie wpływa na funkcjonowanie na wielu płaszczyznach życia. Zmniejsza koncentrację, efektywność w pracy, zwiększa drażliwość i irytację, co wpływa na relacje w rodzinie i stosunki w pracy.

 

 

Może też prowadzić do poważnych zaburzeń psychicznych, takich jak depresja. Jednak bywa nie tylko jej źródłem, ale też objawem. Towarzyszy aż 80% zmagającym się z tym zaburzeniem.

Ryzyko bezsenności można jednak obniżyć, stosując odpowiednie czynności i zabiegi, które składają się na higienę snu. Należą do nich m.in. unikanie światła niebieskiego tuż przed snem, jedzenie jedynie lekkich kolacji, czy aktywność fizyczna w godzinach popołudniowych (najlepiej między 17:00 a 18:00).

Higiena snu jest w szczególności wskazana właśnie w procesie leczenia kryzysów psychicznych. Przestrzeganie zasad umożliwia regulację rytmu dobowego, co może nie tylko zmniejszyć objawy i konsekwencje zaburzeń psychicznych, ale także wzmocnić efekty procesu leczenia.

Jak zasypiać, czego unikać, jakie działania wprowadzić do naszych rytuałów, aby zmniejszyć ryzyko problemów ze snem?

Praktyczne wskazówki zawarliśmy w ebooku: “Higiena snu”, który powstał w ramach projektu “up!Teczka Zdrowia, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie”. Jego autorką jest dr Joanna Kamer, psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami w kryzysie psychicznym. Jest on częścią większego poradnika z praktycznymi wskazówkami pomagającymi w terapii zaburzeń.

Realizatorem działań jest Fundacja Nie Widać Po Mnie.

Zadanie dofinansowane jest ze środków z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content