Skip to main content

Rozmowa z prof. Piotrem Gałeckim, specjalistą psychiatrą, Kierownikiem Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Konsultantem Krajowym w Dziedzinie Psychiatrii

 

Depresja lekooporna nie jest zjawiskiem rzadkim. Specjaliści szacują, że dotyczy ona 25-30% przypadków. W Polsce zmagać się z nią może ok. 600 tys. pacjentów. Diagnozuje się ją u osób, u których nasilenie epizodu depresyjnego osiąga stan umiarkowany lub ciężki, trwa on co najmniej 6 miesięcy, a pacjent nie zareagował pozytywnie na 2 leki z różnych grup. Te elementy sprawiają, że jest ona zaburzeniem bardziej złożonym, które wymaga holistycznego spojrzenia na pacjenta, głębszej analizy jego sytuacji i uwarunkowań – także charakterologicznych. To pozwala znaleźć przyczyny lekooporności, a także dopasować metody terapii.

Warto bowiem podkreślić: depresję lekooporną da się wyleczyć. Postęp zarówno w dziedzinie farmakoterapii, jak i alternatywnych form leczenia daje narzędzia terapeutyczne bezpieczne i coraz skuteczniejsze.

Zapraszamy do wysłuchania kolejnego podcastu o tym tak złożonym, jak powszechnym zaburzeniu psychicznym. Spotkanie prowadzi dr Marta Homa, psycholog ze specjalnością psychologii klinicznej. Jej gościem jest prof. Piotr Gałecki, specjalista psychiatra, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Konsultant Krajowy w Dziedzinie Psychiatrii.

Z rozmowy dowiesz się, m.in.:

  • jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia depresji lekoopornej,
  • jakie mogą być jej źródła,
  • czym są strategie potencjalizacji leczenia,
  • jak działa esketamina i na ile jest skuteczna,
  • jaką rolę odgrywa rodzina w terapii depresji lekoopornej.

Materiał powstał w ramach kampanii edukacyjnej Fundacji Nie Widać Po Mnie przy partnerstwie Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i wsparciu firmy Janssen Polska.

Podcast jest bezpłatny i dostępny na naszym kanale YouTube:

Część I: https://www.youtube.com/watch?v=4agizRtyIYA

Część II: https://www.youtube.com/watch?v=M8CRBGwaB0o

Skip to content