Projekt “up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie
Uzależnienia stanowią istotny problem zarówno na płaszczyźnie życia jednostki, komórki, jaką jest rodzina, jak i w sferze ekonomicznej. Zgodnie z różnymi badaniami najwięcej Polaków uzależnionych jest alkoholu oraz nikotyny.
Jednak coraz więcej sięga po inne substancje psychoaktywne, takie jak kokaina czy amfetamina. Ich nadużywanie może prowadzić do:
- zaostrzenia lub wystąpienia zaburzeń psychicznych, takich jak depresja,
- pojawienia się psychozy schizofrenicznej,
- wystąpienia lub zaostrzenia objawów psychotycznych.
Przyjmowanie alkoholu lub innych substancji psychoaktywnych podczas terapii zaburzeń psychicznych niesie ze sobą szereg konsekwencji:
- przyczynia się do zaprzestania przyjmowania leków,
- zmniejszają działanie niektórych leków, prowadząc np. do depresji lekoopornej,
- może prowadzić do nawrotów choroby lub zintensyfikowania jej objawów,
- zwiększa prawdopodobieństwo wydłużenia procesu leczenia lub wprowadzenia nowych form terapeutycznych.
Temu tematowi poświęciliśmy jeden z naszych ebooków: “Konsekwencje uzależnień w chorobach psychicznych, ich wpływ na leki oraz korzyści z zaprzestania palenia”, który powstał w ramach projektu: “up!Teczka Zdrowia, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie”. Jego autorką jest doświadczona psychoterapeutka – dr Joanna Kamer.
Opracowanie jest bezpłatne. Zachęcamy do jego pobrania.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.