Skip to main content

Projekt „up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie

Terapia w różnej formie jest podstawą procesu leczenia zaburzeń psychicznych. Pozwala dotrzeć do źródeł problemów, a w dalszej drodze zrozumieć swoją rolę w społeczeństwie. Ułatwia też powrót do “normalnego” życia, tj. takiego, jakie chorzy prowadzili przed chorobą. Jednocześnie sesje i zajęcia terapeutyczne zmniejszają ryzyko nawrotów.

Terapia jednak potrzebna jest nie tylko osobom w kryzysie, ale także ich rodzinom i najbliższym, którzy też odczuwają ciężar choroby.

Istnieje kilka różnych form zajęć i sesji terapeutycznym. Dopasowuje się je indywidualnie do danego pacjenta. Jednak najczęściej wykorzystuje się kilka metod, co daje najlepsze efekty leczenia.

Wśród nich  wymienić możemy:

  • terapię indywidualną – pozwala ona zrozumieć swoje postępowanie, a także pogodzić się ze sobą, swoją przeszłość i błędami;
  • terapię grupową – spotkanie z innymi w kryzysie psychicznym nie tylko wyzwala poczucie solidarności, zmniejszając uczucie osamotnienia; pozwala także spojrzeć z perspektywy innych osób, co jest ważne w późniejszym kształtowaniu relacji,
  • terapię zajęciową (arteterapię) – prowadzi do aktywizacji osób w kryzysie oraz nadaje sens ich życiu, ułatwia również nawiązywanie kontaktów, co jest ważnym elementem procesu leczenia.

Więcej informacji na temat sposobów pomocy osobom w kryzysie zawarliśmy w ebooku “Formy pomocy w środowisku: wsparcie psychologiczne, psychoterapia, terapia zajęciowa”, który dr Joanna Kamer opracowała w ramach programu “ “up!Teczka Zdrowia, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie” “.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content