Skip to main content

Depresja jest chorobą złożoną, wieloczynnikową, wielopłaszczyznową, trudną i przewlekłą. Celem leczenia jest zawsze osiągnięcie całkowitej remisji objawów, czyli ich pełnego ustąpienia oraz  powrotu pacjenta do funkcjonowania sprzed choroby. Niestety zaburzenia charakteryzuje się dużą nawracalnością. Szacuje się, że u 30% cierpiących na tzw. dużą depresję pojawią się kolejne epizody. Statystycznie jest ich cztery.

Jednocześnie badania pokazują, że ryzyko ponownego epizodu depresyjnego jest mniejsze u tych, w leczeniu których osiągnięto pełną remisję objawów niż u  pacjentów w częściowej remisji.

Pamiętać też należy, że osoby po epizodzie depresyjnym są wrażliwsze na czynniki ryzyka, takie jak zmiany środowiskowe, utrata bliskiej osoby, problemy w pracy, kryzysy w związku czy nawet stres, lęki i napięcia dnia codziennego. W ich przypadku łatwiej mogą one stać się katalizatorem do pojawienia się obniżonego nastroju.

Warto też zauważyć, że objawy w nawrocie są zbliżone, a często wręcz identyczne do tych z pierwszego epizodu depresyjnego. Są to najczęściej spadek energii, zniechęcenie, ogólne zmęczenie organizmu, zaburzenia rytmu snu oraz uwagi. Pojawiają się zachowania hipochondryczne i lęk o przyszłość.

Dlatego tak ważna jest psychoedukacja jako część procesu terapeutycznego. Pozwala ona pacjentowi lepiej zrozumieć swoje reakcje. Uczy uważności i baczniejszego przyglądania się swojemu organizmowi i zachowaniom. To zwiększa prawdopodobieństwo “wychwycenia” pierwszych, niepokojących objawów depresji i szybkie szukanie pomocy specjalisty zdrowia psychicznego. To kwestia najistotniejsza w nawrotach. Im szybsza bowiem jest reakcja, im wcześniej wdrożone leczenie, tym szanse na uzyskanie pożądanych efektów są większe.

W Fundacji Nie Widać Po Mnie przygotowaliśmy więc poradnik: “Wczesne symptomy nawrotu depresji”, który ma za zadanie uczulić na ten problem, a także dać praktyczne wskazówki, na co zwracać uwagę. Porusza też takie zagadnienia jak:

  • definicja i wyjaśnienie pojęcia remisji,
  • remisja całkowita a remisja częściowa,
  • czynniki ryzyka epizodów depresyjnych i ich nawrotów,
  • pierwsze objawy nawrotu depresji.

Poradnik ten stworzyliśmy z myślą o osobach zmagających się z zaburzeniem oraz ich najbliższych, którzy również, poprzez swoją uważność, mogą dostrzec niebezpieczne symptomy i odpowiednio wcześnie zareagować.

Autorką ebooka jest mgr Magdalena Pawelec-Bąk, psycholog, psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacji, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracownik naukowy Zakładu Zaburzeń Afektywnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Poradnik jest bezpłatny. Zachęcamy do jego pobrania.

Skip to content