To niesamowite, ale według teorii stworzonej przez Marca Lalonde’a (2018) największy, stanowiący aż 53%, wpływ na zdrowie człowieka ma styl życia. To, jak odpoczywamy, pracujemy, relaksujemy się, ale również co i jak jemy oraz czy ćwiczymy w znaczącym stopniu wpływa na ryzyko pojawienia się zaburzeń typu depresja, lęki i fobie. Co więcej, to właśnie zmiana codziennych nawyków przekłada się też na potencjalizację leczenia epizodów depresyjnych. Poznaj korelację: depresja a styl życia.
Nic zatem dziwnego, że w pracy z pacjentami w kryzysie psychicznym coraz większy nacisk kładzie się na kompleksowe działanie, które obok farmakoterapii i psychoterapii zawiera także takie elementy, jak zbilansowane posiłki, regularna aktywność fizyczna czy zdrowy sen.
Jeszcze do niedawna wszystkie te elementy traktowane były głównie jako profilaktyka zdrowia fizycznego, która zapewnia dobre samopoczucie, a w dłuższej perspektywe zapobiega chorobom układu sercowo-naczyniowego. Teraz, już na podstawie wielu badań, mamy pewność, że to tylko wycinek korzyści. Wystarczy wspomnieć o “magicznych” kwasach OMEGA-3, które poprawiają neuroplastyczność ośrodkowego układu nerwowego, zapobiegając tym samym uszkodzeniom neuronów. Mają istotne znaczenie tak dla prewencji, jak i dla leczenia zaburzeń depresyjnych.
O wpływie aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne mówi się coraz więcej. Ostatnie badania potwierdzają, jak ruch (nawet ten najmniejszy) przyczynia się do potencjalizacji efektów leczenia zaburzeń.
Sen i depresja to “naczynia” bardzo mocno ze sobą powiązane i to dwukierunkowo. Bezsenność może być zarówno objawem, jak i przyczyną zaburzeń psychicznych. Między innymi z tego też powodu rośnie ryzyko depresji u osób pracujących w trybie zmianowym. Zarwane noce, zaburzenie funkcjonowania w naturalnym rytmie dobowym znacznie uwrażliwiają na bodźce zewnętrzne i mogą przyczyniać się do spadku odporności psychicznej.
Wszystkie te trzy elementy to istotne składowe naszego stylu życia. Obok nich na listę trafiają także odpoczynek, aktywność seksualna, profilaktyka zdrowotna oraz techniki relaksacyjne jako istotne metody radzenia sobie ze stresem, którego w dzisiejszych czasach nikomu nie brakuje.
Wszystkie te kwestie poruszamy szczegółowo w naszym poradniku: “Depresja a styl życia” przygotowanym przez mgr Magdalenę Pawelec-Bąk, psycholog, psychoterapeutkę w trakcie procesu certyfikacji, członka Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracownika naukowego Zakładu Zaburzeń Afektywnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dowiesz się z niego, m.in.:
- jak wygląda prawidłowa piramida żywieniowa,
- jakie minerały i witaminy w szczególności są ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego i gdzie je znaleźć,
- dlaczego dieta śródziemnomorska jest fenomenalnym wyborem dla dbających nie tylko o zdrowie psychiczne, ale też i fizyczne,
- dlaczego i jak warto ćwiczyć,
- czym jest higiena snu,
- dlaczego odpoczynek jest tak ważny dla wspierania rezyliencji.
Pokazujemy w nim drobne nawyki, które można wprowadzić nie tylko w ramach profilaktyki, ale także jako element terapii aktualnego epizodu depresyjnego. Każda mała zmiana może mieć ogromne znaczenie.