Skip to main content

Depresja jest zaburzeniem charakteryzującym się niezwykłą złożonością. To determinuje różnorodność form leczenia, które dobiera się indywidualnie do każdego pacjenta. Bierze się pod uwagę nie tylko stopień nasilenia objawów, ale także indywidualne predyspozycje osoby, jej otoczenie i bodźce, jakie jej ono dostarcza.

W terapii stosuje się dwie główne formy: medyczne i psychologiczne. Do pierwszych zalicza się, m.in. farmakoterapię, elektrowstrząsy i przezczaszkową stymulację mózgu. Wbrew temu, co się uważa, zarówno po leki antydepresyjne, jak i po alternatywne metody leczenia nie sięga się od razu. Muszą istnieć ważne przesłanki do tego, że łagodniejsze sposoby są niewystarczające.

Do psychologicznych form leczenia epizodów depresyjnych zaliczamy psychoterapię, terapię grupową oraz psychoedukację. Pierwsza z nich jest równie ważna jak farmakoterapia, a w przypadku zaburzeń o lekkim lub umiarkowanym stopniu nasilenia może być nawet podstawą terapii.

Na nasz obraz spotkań z psychoterapeutą w dużej mierze wpłynęły mass media, kreując negatywny obraz takich wizyt. Tymczasem psychoterapia jest tak naprawdę procesem głębokich zmian, które zachodzą w pacjencie pod wpływem rozmowy z psychoterapeutą. Ich celem jest zrozumienie trudności, wyzwań, źródeł problemów i własnych oczekiwań, które leżą u podstaw wystąpienia kryzysu psychicznego. Efektem jest lepsze radzenie sobie w sytuacjach stresowych oraz umiejętność rozpoznawania symptomów ewentualnego nawrotu.

Psychoterapia niejedno ma imię.

Obecnie najpowszechniejsze w leczeniu zaburzeń depresyjnych są kierunki: poznawczo-behawioralny oraz psychodynamiczny. Jednak na liście znajdują się jeszcze: terapia psychoanalityczna, systemowa, humanistyczna. Ostatnim, ciekawym nurtem jest psychoterapia mindfulness, czyli uważności. Początkowo wykorzystywana była w celu podtrzymania efektów leczenia, obecnie coraz częściej sięga się po nią w terapii leczenia aktualnie trwającego epizodu.

Różnice  między tymi podejściami ujawniamy w naszym poradniku: “Metody leczenia depresji: Metody psychologiczne” autorstwa mgr Magdaleny Pawelec-Bąk, psycholog, psychoterapeuta w trakcie procesu certyfikacji, członek Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, pracownik naukowy Zakładu Zaburzeń Afektywnych Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W ebooku odczarowuje ona psychoterapię, pokazując jej wagę w procesie leczenia zaburzeń psychicznych.

W materiale znajdziesz też odpowiedź na pytania:

  • na czym polega terapia grupowa,
  • czy psychoedukacja w terapii zaburzeń psychicznych ma sens,
  • jaka jest rola wsparcia społecznego w procesie leczenia.

Materiał powstał z myślą o pacjentach w trakcie leczenia. Jednak może być on cennym źródłem wiedzy także dla ich najbliższych.

Zachęcamy do pobrania. Ebook jest bezpłatny.

Skip to content