Kryzys psychiczny dotyka każdego z nas. Czasem jest efektem traumatycznego wydarzenia, takiego jak wypadek, utrata osoby bliskiej, czy źródła finansowania. Niejednokrotnie jednak bywa wynikiem przeciążenia, stresu, nadmiaru obowiązków, ciągłego biegu. Kryzysem psychicznym jest sytuacja, która stanowi zagrożenie dla naszej wewnętrznej równowagi psychicznej i emocjonalnej.
Kryzys to jeszcze nie zaburzenie, jednak łatwo może się w nie przerodzić, jeśli w tej sytuacji nie jesteśmy dobrze zaopiekowani.
Przed szukaniem pomocy w chwilach kryzysu hamuje nas nie tylko wstyd, ale także brak wiedzy, gdzie się udać, gdzie szukać pomocy i jakie mamy możliwości.
W Fundacji Nie Widać Po Mnie przygotowaliśmy więc obszerny, praktyczny przewodnik po systemie opieki psychologicznej i psychiatrycznej dorosłych: „Niezbędne informacje dla dorosłych w kryzysie — Gdzie i jak szukać pomocy”, który ułatwi Ci wybór właściwej i jak najszybszej ścieżki.
Znajdziesz w nim odpowiedzi na takie pytania, jak:
👉 czym są Centra Zdrowia Psychicznego,
👉 jakie są główne założenia reformy systemu opieki psychiatrycznej dorosłych,
👉 jakie formy leczenia są stosowane, czym się one różnią?
👉 jak długo trwa leczenie w specjalistycznych placówkach całodobowej opieki psychiatrycznej,
👉 kiedy potrzebujesz skierowania, kto może je wystawić, a kiedy możesz szukać pomocy bez niego,
👉 czym różni się psycholog, psychoterapeuta i psychiatra,
👉 kim jest asystent zdrowienia i dlaczego możesz mu zaufać.
To poradnik dla wszystkich, a nie tylko dla osób w kryzysie psychicznym. W dobie, gdy statycznie co 4. dorosły Polak przynajmniej raz w życiu cierpi na jakąś formę zaburzenia psychicznego, może w Twoim otoczeniu znajduje się ktoś, kto potrzebuje wskazówek i pomocnej dłoni.
Poradnik jest bezpłatny.
Powstał w ramach programu: „Psychologiczna pierwsza pomoc — wsparcie w kryzysie psychicznym.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.