Psychologiczna pierwsza pomoc stworzona jest dla osób w kryzysie psychicznym, które poszukują możliwości leczenia, a także sprawdzonej wiedzy na temat zaburzeń i ich objawów. Jeśli potrzebujesz pomocy psychologicznej, zadzwoń na numer alarmowy 22 398 77 99. Jesteśmy po to, aby Ci pomóc. Jeśli nasz ekspert nie jest w tej chwili dostępny, napisz do nas SMS-a na numer: 508 718 904 – oddzwonimy do Ciebie!

☎️ 22 398 77 99

Psychologiczna pierwsza pomoc — wsparcie w kryzysie psychicznym

Według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii:

  • 30% Polaków zmaga się z zaburzeniem emocjonalnym lub z chorobą psychiczną,
  • 15% społeczeństwa cierpi na depresję,
  • 10% walczy ze stanami lękowymi na poziomie utrudniającym funkcjonowanie.

Polska jest w niechlubnej czołówce wśród krajów o największym współczynniku samobójstw.

Na tak złą kondycję składa się kilka elementów. Z jednej strony jest to strach chorych przed stygmatyzacją i odrzuceniem przez rodzinę, najbliższych i środowisko. Z drugiej są to ograniczenia systemowe. Na pierwszą wizytę do psychologa lub psychiatry trzeba czekać kilka tygodni, a nawet miesięcy. Dla większości cierpiących to za długo!

Fundacja Nie Widać Po Mnie wraz z Partnerami rusza z kolejną pomocą. Startuje program: „Psychologiczna pierwsza pomoc — wsparcie w kryzysie psychicznym”!

W ramach programu przygotowaliśmy m.in. Przewodniki po systemie zdrowia psychicznego dorosłych, a także dzieci i młodzieży. Znajdziesz w nich praktyczne wskazówki dotyczące tego, gdzie szukać pomocy i jak ona wygląda na poszczególnych stopniach.

Pobierz przewodnik
dla dorosłych

Pobierz przewodnik
dla dzieci i młodzieży

Cele

Program skierowany jest do dorosłych zmagających się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Zakłada szybką interwencję dla 140 osób w formie 3 teleporad. Łącznie zaplanowano 420 wizyt. W przypadku realnego zagrożenia życia Fundacja Nie Widać Po Mnie zleci również natychmiastową interwencję z udziałem ratownictwa medycznego.

Program „Psychologiczna pierwsza pomoc” przewiduje także współpracę z Mazowieckim Specjalistycznym Centrum Zdrowia oraz z nowopowstającym NZOZ Centrum NWPM. Instytucje obejmą osoby w kryzysie szerszym wsparciem (w tym także stacjonarnym) w ramach prowadzonych programów w sytuacji, gdy interwencje telefoniczne będą niewystarczające.

Osoby, które zgłoszą się po pomoc, otrzymają zindywidualizowane poradniki dotyczące miejsc i sposobów wsparcia w regionie — w odległości 50 km od miejsca zamieszkania.

Przygotowane zostały także e-booki – praktyczne poradniki o reformie sektora ochrony zdrowia psychicznego oraz form leczenia zaburzeń.

Realizacja

Telefoniczne interwencje kryzysowe w ramach programu „Psychologiczna pierwsza pomoc” są udzielane przez Fundację Nie Widać Po Mnie, która wygenerowała osobny numer telefoniczny na potrzeby przedsięwzięcia.

Materiały edukacyjne i poradnikowe przygotowane są przez specjalistów i Radę Naukową Fundacji Nie Widać Po Mnie i udostępnione na stronie internetowej www.niewidacpomnie.org. Ich dystrybucja prowadzona jest przez Fundację Nie Widać Po Mnie, Fundację IRIJ, FALCK Medycyna Sp. z o.o. oraz Polską Federację Szpitali.

Partnerzy

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego. 

Jeżeli szukasz szybkiej pomocy psychologicznej dla swojego dziecka, sprawdź ośrodki środowiskowej pomocy psychologiczno-terapeutycznej.

SPRAWDŹ OŚRODKI DLA DZIECI ORAZ MŁODZIEŻY NA MAPIE

Ośrodki dla dorosłych

Zdrowie psychiczne stoi na równi ze zdrowiem fizycznym. Nie bój się prosić o pomoc. Znajdź Centrum Zdrowia Psychicznego w swojej najbliższej okolicy.

Pamiętaj: Nie potrzebujesz skierowania!

      Aktualności

      Młoda kobieta w czarnym swetrze siedzi smutna z opartą ręką na dłoni i spuszczonym wzrokiem - jak pomóc osobie w kryzysie psychicznym

      Kryzys psychiczny w rodzinie: Jak pomóc osobie z depresją lub w złej kondycji psychicznej?

      | Aktualności, Baza wiedzy, Psychologiczna pierwsza pomoc | No Comments
      Kryzys psychiczny wpływa na wszystkich członków rodziny. Zmiana w zachowaniu jednego domownika może wprowadzać u pozostałych niezrozumienie, konsternację, poczucie winy czy bezradności. Tymczasem to właśnie najbliżsi są pierwszymi osobami, które…