Skip to main content

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został ustanowiony przez WHO, aby zwrócić uwagę ludzi na całym świecie na zdrowie psychiczne, podnieść świadomość chorób i zaburzeń psychicznych oraz walczyć ze stygmatyzacją osób, które zmagają się z chorobami psychicznymi. W tym roku WHO zachęca, aby zdrowie psychiczne i dobrostan psychiczny stały się globalnym priorytetem.

My, z okazji tego dnia chcemy się wspólnie z Wami zastanowić nad tym, co można zrobić dla siebie w zakresie ochrony swojego zdrowia psychicznego i co można zrobić dla tych, którzy cierpią z powodu choroby psychicznej. 

„Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz aż się zepsujesz“- pisał w jednej ze swoich fraszek Jan Kochanowski. I w tym właśnie sęk, że o zdrowiu zaczynamy myśleć przeważnie dopiero wtedy, gdy coś z nim się dzieje niedobrego, kiedy zaczynamy chorować, niedomagać. Tak jest zarówno z zdrowiem fizycznym jak i psychicznym. Z tym psychicznym jest jeszcze gorzej, bo niektórych objawów nie widać od razu, albo w ogóle nie widać na zewnątrz. I jak pojąć to, że ktoś jest chory, jeśli ma dwie zdrowe nogi i ręce?

A pojąć trzeba! Statystyki dotyczące chorób psychicznych lub zaburzeń psychicznych mogą przyprawić o zawrót głowy. I wcale nie są to choroby zakaźne przenoszone drogą kropelkową!

Bo jak można spokojnie przejść koło informacji, że co 6  dorosły Polak cierpi z powodu depresji (w różnych jej postaciach), że rośnie liczba dzieci cierpiących na zaburzenia emocjonalne, zachowania, lękowe, depresyjne, odżywiania w tempie wcześniej nieobserwowanym, że kiedyś samobójstwa wśród dzieci były rzadkością a teraz wcale tak nie jest.

Nie można zamknąć oczu i udawać, że problemu nie ma! Bo jest i to coraz większy.

Trzeba pamiętać, że chorób psychicznych jest wiele, mają swoje objawy, przebieg, rokowania, są mniej lub bardziej podatne na leczenie. Depresja i zaburzenia lękowe wybijają się na pierwsze miejsca, ale są również zaburzenia osobowości, schizofrenia, zaburzenia paranoidalne, fobie itp.

 

Dlatego tak ważna jest świadomość i profilaktyka zdrowia psychicznego!  

 

Skip to content