Skip to main content

Szacuje się, że około 3%- 5% nastolatków cierpi z powodu depresji. Jest to choroba, która wymaga leczenia. Diagnozą i leczeniem zajmuje się lekarz psychiatra dzieci i młodzieży, psychoterapeuta i psycholog dziecięcy. Każde dziecko lub nastolatek, u którego obserwuje się nietypowe dla niego zachowania, szczególnie długo utrzymujący się obniżony nastrój, zmiana apetytu lub problemy ze snem powinien być skonsultowany u psychologa.  

 

Depresja jest poważną chorobą podobnie jak zapalenie płuc, czy inne choroby, które wymagają interwencji medycznej.

Depresja może trwać kilka tygodni, kilka miesięcy a nawet lat. Upośledza przeżywanie emocji, zachowanie, zmienia obraz własnej osoby, obniża poczucie własnej wartości, zmienia myślenie o sobie i świecie zewnętrznym na negatywne.

Leczenie depresji polega na tym, aby przywrócić choremu jego zdrowy stan funkcjonowania, radości życia i poczucie własnej wartości.

Leczenie depresji zaczyna się od postawienia trafnej diagnozy. Diagnoza stawiana jest na podstawie wywiadu z chorym, jego opiekunami oraz testów diagnostycznych dopasowanych do wieku dziecka, podczas, którego chore dziecko lub nastolatek wybiera odpowiedzi, które między innymi najlepiej opisują jego samopoczucie.

Dziecko czy nastolatek, u którego zdiagnozowano depresję nie poradzi sobie sam w jej pokonaniu. Potrzebuje wsparcia przede wszystkim najbliższej rodziny i przyjaciół.

Rodzina w leczeniu depresji nastolatka ma ogromną rolę do spełnienia. Często musi zmienić swoje funkcjonowanie. Dlatego tak ważna jest terapia rodzinna.

Fundacja Nie Widać Po Mnie jako organizacja, której celem działania jest promocja profilaktyki zdrowia psychicznego, w tej chwili realizuje projekt, którego celem jest profilaktyka depresji u dzieci i młodzieży. Jako, że problem dotyka coraz większej liczby młodych ludzi, ważne jest podnoszenie świadomości na temat przyczyn zachorowania, objawów i leczenie depresji wśród dzieci i młodzieży a także rodziców i nauczycieli.

W ramach projektu każdy rodzic, który zauważył nietypowe zachowanie i zmianę w funkcjonowaniu dziecka może zgłosić się na bezpłatną wizytę do psychologa i wykonanie testu diagnostycznego. W zależności od potrzeby zostanie skierowane na wizytę psychedukacyjną lub w przypadku stwierdzenia depresji objęte opieką psychoterapeutyczną (psychoterapia). Świadczenia prowadzone są w placówkach Centrum CBT na terenie Warszawy.

Aby zgłosić dziecko do projektu i odbyć bezpłatną wizytę diagnostyczną trzeba skontaktować się z placówką Centrum CBT pod numerem 22-2128112. Projekt jest skierowany do dzieci i młodzieży w wieku 12-21 lat.

„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z Województwa Mazowieckiego” finansowany jest ze środków Województwa Mazowieckiego.

Skip to content