Podcasty psychoedukacyjne dla młodzieży i ich rodziców
O depresji trzeba mówić. To choroba, której nie widać. Zwłaszcza u nastolatków, którzy w okresie dojrzewania przechodzą zmiany natury fizycznej i psychicznej. Wkraczają w okres poszukiwania własnej tożsamości. Często towarzyszą temu gwałtowne i skrajne emocje, a także chwiejność nastrojów. Zazwyczaj jest to proces naturalny. Jednak czasem za tą fasadą może kryć się depresja, a stereotypowe postrzeganie młodych ludzi jako “zbuntowanych i drażliwych” utrudnia diagnozę.
Nastolatkowie są na nią wyjątkowo podatni, a statystyki smucą i przerażają:
- Według UNICEF z 2021 r. u 10,8% dzieci w wieku 10-17 lat w Polsce występowały różne formy zaburzeń psychicznych. Było to łącznie 409 tys. osób.
- Narodowy Fundusz Zdrowia podaje większą liczbę. Według instytcji ok. 630 tys. młodych ludzi w 2021 r. wymagało specjalistycznej opieki psychiatrycznej i psychologicznej.
- Raport Rzecznika Praw Dziecka opublikowany w listopadzie 2021 r. wskazuje, że kilkanaście procent dzieci na różnych stopniach nauki szkolnej czuje silne niezadowolenie z życia.
Edukacja i zwiększanie świadomości problemu depresji wśród dzieci i młodzieży jest kluczowym aspektem dotarcia do osób, które potrzebują pomocy. Wiedza pozwala młodym ludziom lepiej obserwować siebie i swoich rówieśników, analizować i rozpoznawać swoje emocje.
Problem depresji podjęliśmy w pierwszym podcaście nowego cyklu psychoedukacyjnego dla młodzieży “Przerwa na emocje”. Wywiadu z pedagożką specjalną i terapeutką wczesnego wspomagania rozwoju Martą Mikołajczuk oraz z Mają Dudkowską – psycholożką można wysłuchać m.in. na platformie Spotify oraz Apple Podcast. W trakcie rozmowy poruszone są takie zagadnienia jak:
- przyczyny depresji młodych osób,
- objawy zaburzeń nastroju, czyli na co w szczególności zwrócić uwagę u siebie i swoich rówieśników,
- gdzie szukać pomocy, bo milczenie nie zawsze jest złotem.
Jest to pierwszy podcast z serii 10 spotkań, które pojawią się na platformie do końca czerwca. Wszystkie poruszać będą trudne tematy emocji młodzieży i funkcjonowania młodych ludzi w grupie rówieśniczej. Otworzą oczy na zagadnienie seksualności i tożsamości emocjonalnej, pokażą moc odwagi emocjonalnej i zwrócą uwagę na trudną sztukę komunikacji opartej na asertywności i szacunku.
W kolejnych podcastach:
- “Dar i moc odwagi emocjonalnej – Dlaczego czujesz to, co czujesz?”
- „Porozmawiajmy o seksualności.”
- „Sharing is caring – zdrowy styl życia, a zdrowie psychiczne.”
- „ Jak środowisko domowe wpływa na odbiór otaczającego cię świata?”
- „School Vibes – codzienność szkolna”
- „Problem BULLYINGU zaczyna się i kończy na nas”
- „Jak chronić mózg przed stresem”
- „Poza limitami- przekształcanie niepełnosprawności w sprawność”
- „Sztuka komunikacji”
O ich publikacji będziemy informować na bieżąco.