Skip to main content

Podcasty psychoedukacyjne dla młodzieży i ich rodziców

O depresji trzeba mówić. To choroba, której nie widać. Zwłaszcza u nastolatków, którzy w okresie dojrzewania przechodzą zmiany natury fizycznej i psychicznej. Wkraczają w okres poszukiwania własnej tożsamości. Często towarzyszą temu gwałtowne i skrajne emocje, a także chwiejność nastrojów. Zazwyczaj jest to proces naturalny. Jednak czasem za tą fasadą może kryć się depresja, a stereotypowe postrzeganie młodych ludzi jako “zbuntowanych i drażliwych” utrudnia diagnozę.

Nastolatkowie są na nią wyjątkowo podatni, a statystyki smucą i przerażają:

 • Według UNICEF z 2021 r. u 10,8% dzieci w wieku 10-17 lat w Polsce występowały różne formy zaburzeń psychicznych. Było to łącznie 409 tys. osób.
 • Narodowy Fundusz Zdrowia podaje większą liczbę. Według instytcji ok. 630 tys. młodych ludzi w 2021 r. wymagało specjalistycznej opieki psychiatrycznej i psychologicznej.
 • Raport Rzecznika Praw Dziecka opublikowany w listopadzie 2021 r. wskazuje, że kilkanaście procent dzieci na różnych stopniach nauki szkolnej czuje silne niezadowolenie z życia. 

Edukacja i zwiększanie świadomości problemu depresji wśród dzieci i młodzieży jest kluczowym aspektem dotarcia do osób, które potrzebują pomocy. Wiedza pozwala młodym ludziom lepiej obserwować siebie i swoich rówieśników, analizować i rozpoznawać swoje emocje. 

Problem depresji podjęliśmy w pierwszym podcaście nowego cyklu psychoedukacyjnego dla młodzieży “Przerwa na emocje”. Wywiadu z pedagożką specjalną i terapeutką wczesnego wspomagania rozwoju Martą Mikołajczuk oraz z Mają Dudkowską – psycholożką można wysłuchać m.in. na platformie Spotify oraz Apple Podcast. W trakcie rozmowy poruszone są takie zagadnienia jak:

 • przyczyny depresji młodych osób,
 • objawy zaburzeń nastroju, czyli na co w szczególności zwrócić uwagę u siebie i swoich rówieśników,
 • gdzie szukać pomocy, bo milczenie nie zawsze jest złotem. 

Lista podcastów psychoedukacyjnych

Jest to pierwszy podcast z serii 10 spotkań, które pojawią się na platformie do końca czerwca.  Wszystkie poruszać będą trudne tematy emocji młodzieży i funkcjonowania młodych ludzi w grupie rówieśniczej. Otworzą oczy na zagadnienie seksualności i tożsamości emocjonalnej, pokażą moc odwagi emocjonalnej i zwrócą uwagę na trudną sztukę komunikacji opartej na asertywności i szacunku. 

W kolejnych podcastach: 

 1. “Dar i moc odwagi emocjonalnej – Dlaczego czujesz to, co czujesz?”
 2. „Porozmawiajmy o seksualności.”
 3. „Sharing is caring – zdrowy styl życia, a zdrowie psychiczne.”
 4. „ Jak środowisko domowe wpływa na odbiór otaczającego cię świata?”
 5. „School Vibes – codzienność szkolna”
 6. „Problem BULLYINGU zaczyna się i kończy na nas”
 7. „Jak chronić mózg przed stresem”
 8. „Poza limitami- przekształcanie niepełnosprawności w sprawność” 
 9. „Sztuka komunikacji”

O ich publikacji będziemy informować na bieżąco.  

 

Skip to content