Skip to main content

Wyniki ogólnopolskiego badania „Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy”

Czy praca nas przytłacza? Czy żyjemy pod presją czasu, ciągle w napięciu i przewlekłym stresie? Jak wyglądają nasze relacje zawodowe i jak widzimy idealne środowisko pracy? Na wiele z tych pytań odpowiedziały wyniki badania “Bliżej Siebie – zdrowie psychiczne i empatia w pracy”.

Okazuje się, że mimo coraz większej świadomości konieczności utrzymywania zdrowego balansu w pracy i bazowania na dobrej atmosferze, nadal sytuacja wymaga interwencji.

Zgodnie z opublikowanymi badaniami przeprowadzonymi na grupie 1500 pracowników i pracodawców:

  • 41% z nich czuje się przeciążonych emocjonalnie,
  • 41% boi się mówić otwarcie o pogorszeniu stanu emocjonalnego i psychicznego,
  • 37% pracowników i 38% pracodawców codziennie żyje i pracuje pod wpływem stresu,
  • 66% procent pracowników uważa, że ich kondycja psychiczna jest marginalizowana przez pracodawcę.

Mimo tych pesymistycznych danych widzimy światełko w tunelu. Zdecydowana większość – zarówno przedstawicieli pracowników, jak i pracodawców – zdaje sobie sprawę, że atmosfera i problemy w pracy mają ogromny wpływ na zdrowie psychiczne, a także na nieobecność, co rodzi konsekwencje nie tylko jednostkowe, ale także gospodarcze.

Co więcej aż 76% pracowników i 70% pracodawców stoi na stanowisku, że firmy powinny tworzyć środowisko pracy, w którym pracownik nie boi się otwarcie rozmawiać o swoim zdrowiu psychicznym.

Ten wynik może być punktem odniesienia do zmian, jakie w przyszłości powinny dotknąć zarówno sektor prywatny, jak i publiczny. Inwestycja w dobrostan pracowników, work-life balance na każdym szczeblu zawodowym są nie tylko modne. To także dalekowzroczne działanie konieczne dla utrzymania płynności i dobrej kondycji przedsiębiorstw. Więcej na ten temat przeczytać możesz w wywiadzie z prof. UEK dr hab. Beatą Buchelt, członkinią Rady Naukowej Fundacji Nie Widać po Mnie.

Badanie było częścią ogólnopolskiej kampani edukacyjno-informacyjnej “Bliżej siebie”, zainicjowanej przez Grupę ArteMis.

Fundacja NWPM ma przyjemność objąć patronatem przedsięwzięcie.

Interesują Cię odpowiedzi na inne pytania?

Skip to content