Ministerstwo Zdrowia realizuje program wsparcia kadry medycznej i studentów kierunków medycznych
Lęk jest jednym z najpowszechniejszych objawów w psychiatrii. Pojawia się w większości zaburzeń i chorób psychicznych, a przede wszystkim stanowi centralny element zaburzeń nerwicowych.
Znacznie utrudnia on funkcjonowanie, wpływa na relacje prywatne i zawodowe, a w skrajnych przypadkach eliminuje cierpiące osoby z życia społecznego, zmuszając je do całkowitej alienacji.
Wśród zaburzeń wyróżniamy:
- zespół lęku napadowego,
- zespół lęku uogólnionego (GAD),
- zaburzenia depresyjne i lękowe, w których obie jednostki chorobowe występują jednocześnie lub naprzemiennie, a żadna nie jest dominująca,
Zaburzenia lękowe często towarzyszą medykom. Ich nasilenie zauważalne było w okresie pandemii Covid-19. W grupie kadry ochrony zdrowia w Wuhanie aż 68% badanych miało objawy zaburzeń psychicznych — w tym silnego lęku.
Leczenie opiera się na farmakoterapii połączonej z psychoterapią. Może ono doprowadzić do całkowitego odzyskania zdrowia i dobrego samopoczucia.
W ramach “Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej” opracowany został poradnik, w którym przybliżamy kwestię leku.
- Opisujemy rodzaje zaburzeń lękowych.
- Pokazujemy, jakim chorobom towarzyszą.
- Piszemy o tym, kiedy lęki wymagają leczenia.
- Przybliżamy proces terapeutyczny.
Wszystko po to, aby przestał on być tematem tabu, Chcemy dać Ci narzędzie (wiedzę) do jego zauważenia, analizy swoich stanów emocjonalnych i odwagę do szukania pomocy.
E-book powstał jako część „Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej”. „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.
Inicjatywa realizowana jest przez Falck Medycyna Sp. z o.o. oraz Fundację Nie Widać Po Mnie.