Skip to main content

Ministerstwo Zdrowia realizuje program wsparcia kadry medycznej i studentów kierunków medycznych.

 

Dystres (stres negatywny) w literaturze fachowej najczęściej pojawia się jako osobny czynnik, który znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się wypalenia zawodowego, depresji, czy uzależnień, z którymi  mierzy się znaczna grupa przedstawicieli zawodów medycznych. Jest istotną składową zespołu stresu pourazowego (PTSD). Jak sobie z nim radzić?

Charakter pracy medyka związany jest z napięciem, ciągłą presją czasu, a walka o zdrowie i życie pacjenta jest emocjonalnym obciążeniem. To elementy nieodzownie związane – w mniejszym lub większym stopniu – z pracą w sektorze ochrony zdrowia.

Nie oznacza to, że trzeba wyrażać na niego zgodę wraz z podpisem na indeksie studenta pierwszego roku kierunku medycznego.

Istnieją metody redukcji stresu, pracy nad sobą i ze swoimi emocjami, które pomagają nam zmniejszyć poziom napięcia, osiągnąć równowagę emocjonalną oraz zmniejszyć destrukcyjny wpływ na organizm.

W tym e-booku znajdziesz kilka popularnych  i powszechnie stosowanych metod, których relaksacyjny wpływ został potwierdzony licznymi badaniami. Wśród nich nie zabrakło m.ni. treningu autogennego Schultza oraz relaksacyjnego treningu Jacobsona, które opracowane były blisko 100 lat temu.

Ten poradnik nasycony jest praktycznymi wskazówkami, które działają profilaktycznie i wspierająco. Jako medyk wiesz przecież, że “lepiej zapobiegać niż leczyć”.

 „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.

Skip to content