Czujesz złość, a może smutek i bezradność? Chcesz pomóc najbliższej osobie, ale zupełnie nie wiesz, jak to zrobić. Widzisz, że stąpasz po kruchym lodzie i boisz się, że wszystko zaraz pęknie? To codzienność większości rodzin, w których jeden z jej członków zmaga się z depresją. Jeszcze trudniej jest w przypadku depresji lekoopornej, gdy nie widać efektów leczenia, a z każdym dniem coraz łatwiej jest tracić nadzieję.
Najbliżsi są jednak istotnym ogniwem w procesie leczenia. Niezwykle ważne jest ich emocjonalne wsparcie, które jest dla chorych źródłem siły i daje chęć do walki. To właśnie domownicy czuwają też nad przyjmowaniem leków, zmianami nawyków, pilnują odstawienia używek, przestrzegania zasad higieny snu. W momencie zaostrzenia się zaburzenia mogą też stanowić jedyny łącznik z lekarzem prowadzącym.
Wymaga to jednak ostrożności, dyplomacji i cierpliwości. Niezbędna jest także wiedza, jak postępować z osobą w depresji, co mówić, czego unikać. Jak wspierać w procesie leczenia bez nadmiernej kontroli i nieufności.
To trudne. Zwłaszcza jeśli nie do końca rozumiemy istotę zaburzenia.
Dlatego przygotowaliśmy ebook: : “Rodzina jako znakomity terapeuta” . Ten poradnik jest dla wszystkich, którzy zmagają się z tymi dylematami, a chcą być najlepszym możliwym wsparciem dla bliskich zmagających się z depresją lekooporną. Odpowiadamy w nim na pytania, takie jak:
- czym jest depresja,
- czym różni się ona od smutku,
- dlaczego niektórzy nie reagują na leki,
- kiedy mówimy o depresji lekoopornej,
- czy depresję lekooporną można wyleczyć,
- czym jest schemat ABCD w diagnostyce.
- jakie są strategie leczenia w przypadku diagnozy depresji lekoopornej,
- jak wspierać osobę chorą, by jednocześnie nadmiernie jej nie kontrolować,
- jak zadbać o siebie – swój dobrostan, psychiczne i emocjonalne zaplecze.
Depresja jest chorobą, która dotyka wszystkich. Wpływa na każdego domownika, gdyż rodzina to system “naczyń połączonych”. Warto więc wiedzieć, jak wspierać jej słabsze ogniwo, które teraz potrzebuje pomocy i jednocześnie nie zapomnieć o sobie
Poradnik przygotowała prof. Dominika Dudek, specjalista psychiatra, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Krakowie.
Materiał jest bezpłatny.
Wystarczy kliknąć…