Skip to main content

Czujesz złość, a może smutek i bezradność? Chcesz pomóc najbliższej osobie, ale zupełnie nie wiesz, jak to zrobić. Widzisz, że stąpasz po kruchym lodzie i boisz się, że wszystko zaraz pęknie? To codzienność większości rodzin, w których jeden z jej członków zmaga się z depresją. Jeszcze trudniej jest w przypadku depresji lekoopornej, gdy nie widać efektów leczenia, a z każdym dniem coraz łatwiej jest tracić nadzieję.

Najbliżsi są jednak istotnym ogniwem w procesie leczenia. Niezwykle ważne jest ich emocjonalne wsparcie, które jest dla chorych źródłem siły i daje chęć do walki. To właśnie domownicy czuwają też nad przyjmowaniem leków, zmianami nawyków, pilnują odstawienia używek, przestrzegania zasad higieny snu. W momencie zaostrzenia się zaburzenia mogą też stanowić jedyny łącznik z lekarzem prowadzącym.

Wymaga to jednak ostrożności, dyplomacji i cierpliwości. Niezbędna jest także wiedza, jak postępować z osobą w depresji, co mówić, czego unikać. Jak wspierać w procesie leczenia bez nadmiernej kontroli i nieufności.

To trudne. Zwłaszcza jeśli nie do końca rozumiemy istotę zaburzenia.

Dlatego przygotowaliśmy ebook: : “Rodzina jako znakomity terapeuta” . Ten poradnik jest dla wszystkich, którzy zmagają się z tymi dylematami, a chcą być najlepszym możliwym wsparciem dla bliskich zmagających się z depresją lekooporną. Odpowiadamy w nim na pytania, takie jak:

  • czym jest depresja,
  • czym różni się ona od smutku,
  • dlaczego niektórzy nie reagują na leki,
  • kiedy mówimy o depresji lekoopornej,
  • czy depresję lekooporną można wyleczyć,
  • czym jest schemat ABCD w diagnostyce.
  • jakie są strategie leczenia w przypadku diagnozy depresji lekoopornej,
  • jak wspierać osobę chorą, by jednocześnie nadmiernie jej nie kontrolować,
  • jak zadbać o siebie – swój dobrostan, psychiczne i emocjonalne zaplecze.

Depresja jest chorobą, która dotyka wszystkich. Wpływa na każdego domownika, gdyż rodzina to system “naczyń połączonych”. Warto więc wiedzieć, jak wspierać jej słabsze ogniwo, które teraz potrzebuje pomocy i jednocześnie nie zapomnieć o sobie

Poradnik przygotowała prof. Dominika Dudek, specjalista psychiatra, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Krakowie.

Materiał jest bezpłatny.

Wystarczy kliknąć…

Skip to content