Projekt „up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie
Farmakoterapia często bywa podstawą procesu terapeutycznego zaburzeń psychicznych. Jej połączenie z psychoterapią jest kompleksowym podejściem do pacjenta. Pozwala działać zarówno od strony emocjonalnej, jak i somatycznej.
W przypadku zaburzeń psychicznych zazwyczaj leki przyjmowane są przez dłuższy czas, np. w depresji często jest to minimum 6 miesięcy. Dotyczy to także przypadków, gdy objawy choroby ustępują wcześniej. Dalsza terapia ma bowiem na celu ustabilizowanie procesów zachodzących w organizmie i utrwalenie efektów leczenia.
Poza przyjmowaniem leków przez wskazany przez lekarza czas ważne jest także przestrzeganie zaleceń co do częstotliwości i wielkości dawek. Samodzielne modyfikacje lub zaprzestanie przyjmowania leków w trakcie procesu leczenia wiąże się obniżeniem ich efektów i nawrotem choroby.
O konsekwencjach nieprzestrzegania zaleceń lekarskich dr Ewa Narkiewicz-Nejno pisze w poradniku: “Rola leków w procesie zdrowienia”. Dowiesz się z niego także:
- co w praktyce oznacza przestrzeganie zaleceń i wskazówek lekarskich,
- jak ułatwić sobie przestrzeganie zaleceń podczas farmakoterapii,
- jak przygotować się do wizyty z lekarzem i o co pytać w kwestii przyjmowanych lub przepisywanych leków,
- jakie są przyczyny nieprzestrzegania zasad określonych przez lekarza prowadzącego.
Ebook jest bezpłatny. Przygotowany został głównie z myślą o osobach z zaburzeniami psychicznymi lub po hospitalizacji, dla których farmakoterapia jest istotną częścią dalszego procesu leczenia.
Powstał w ramach programu “up!Teczka Zdrowia, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie”. Fundacja Nie Widać Po Mnie jest jego realizatorem.
Opracowanie jest bezpłatne.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.