Skip to main content

Projekt “up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie

Farmakoterapia często bywa podstawą procesu terapeutycznego zaburzeń psychicznych. Jej połączenie z psychoterapią jest kompleksowym podejściem do pacjenta. Pozwala działać zarówno od strony emocjonalnej, jak i somatycznej.

W przypadku zaburzeń psychicznych zazwyczaj leki przyjmowane są przez dłuższy czas, np. w depresji często jest to minimum 6 miesięcy. Dotyczy to także przypadków, gdy objawy choroby ustępują wcześniej. Dalsza terapia ma bowiem na celu ustabilizowanie procesów zachodzących w organizmie i utrwalenie efektów leczenia.

Poza przyjmowaniem leków przez wskazany przez lekarza czas ważne jest także przestrzeganie zaleceń co do częstotliwości i wielkości dawek. Samodzielne modyfikacje lub zaprzestanie przyjmowania leków w trakcie procesu leczenia wiąże się obniżeniem ich efektów i nawrotem choroby.

O konsekwencjach nieprzestrzegania zaleceń lekarskich dr Ewa Narkiewicz-Nejno pisze w poradniku: “Rola leków w procesie zdrowienia”. Dowiesz się z niego także:

  • co w praktyce oznacza przestrzeganie zaleceń i wskazówek lekarskich,
  • jak ułatwić sobie przestrzeganie zaleceń podczas farmakoterapii,
  • jak przygotować się do wizyty z lekarzem i o co pytać w kwestii przyjmowanych lub przepisywanych leków,
  • jakie są przyczyny nieprzestrzegania zasad określonych przez lekarza prowadzącego.

Ebook jest bezpłatny. Przygotowany został głównie z myślą o osobach z zaburzeniami psychicznymi lub po hospitalizacji, dla których farmakoterapia jest istotną częścią dalszego procesu leczenia.

Powstał w ramach programu “up!Teczka Zdrowia, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie”. Fundacja Nie Widać Po Mnie jest jego realizatorem.

Opracowanie jest bezpłatne.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content