Psychoedukacja w zakresie rozpoznawania oraz przeciwdziałania skutkom uzależnień

Uzależnienia od alkoholu, nikotyny i substancji psychoaktywnych dzieci i młodzieży to dzisiaj realny i poważny problem. Dane są alarmujące! Według raportu ESPAD 80% polskich dzieci w wieku 15-16 lat oraz aż 93% 17-18-latków co najmniej raz w życiu miało kontakt z alkoholem. 1 na 5 osób z II klas szkół średnich w ciągu ostatnich 30 dni osiągnęła stan upojenia alkoholowego powodujący zaburzenia równowagi lub chwilowe zaniki pamięci. Według raportu EMCDDA najczęściej pierwszy kontakt z narkotykami dzieci mają w wieku 15-16 lat, ale zdarzają się przypadki ich zażywania już przez 13-14-latków. Ok. 10% młodzieży zażywa/zażywało leki bez wskazań lekarskich.

W walce z tymi liczbami ważną rolę odgrywa psychoedukacja, która objąć powinna całe środowisko, w którym przebywają dzieci i nastolatkowie. Większa świadomość ich samych nie wystarczy. Rodzice, opiekunowie, kadra pedagogiczna i medyczna pracująca z dziećmi i młodzieżą powinna mieć świadomość objawów i zagrożeń związanych z uzależnieniem w tak młodym wieku.

Pobierz ebook dla rodziny

Pobierz ebook dla pacjenta

uzależnienia psychoedukacja w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania skutkom uzależnień Fundacja Nie Widać Po Mnie NWPM

Fundacja Nie Widać Po Mnie rozpoczyna realizację dwóch projektów edukacyjnych:

  • Czuj(ni) – Psychoedukacja w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania skutkom uzależnień w ramach „Edukacja zdrowotna dla kadry medycznej, psychologów, kadry pedagogicznej, pracowników ośrodków pomocy społecznej, obejmujące zagadnienia profilaktyki i wczesnego rozpoznawania uzależnień wśród dzieci i młodzieży oraz zapobiegania skutkom zdrowotnym wynikającym z uzależnień”
  • Nie!Zależni – Psychoedukacja dzieci i ich rodziców w kierunku przeciwdziałania uzależnieniom, w ramach Edukacja zdrowotna dla dzieci i młodzieży oraz ich rodziców/opiekunów w zakresie profilaktyki uzależnień i zapobiegania skutkom zdrowotnym wynikającym z uzależnień.

ORGANIZATOR

PATRONAT

PATRONAT

FIRMA WSPIERAJĄCA

Czuj(ni) – Psychoedukacja w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania skutkom uzależnień

To program psychoedukacyjny, w którym działania skierowane są do:

  • kadry pedagogicznej,
  • kadry medycznej,
  • pracowników socjalnych.

Każda z tych grup zawodowych ma unikalne możliwości i obowiązki, które przyczyniają się do wczesnego rozpoznawania, interwencji oraz prewencji uzależnień. Przebywając z dziećmi na co dzień i kontaktując się z nimi w różnych sytuacjach są w stanie jako pierwsi zauważyć symptomy, które wskazywać mogą na uzależnienie, takie jak zmiany percepcji i postaw, zaniki pamięci, absencja w szkole czy zachowania agresywne. Psychoedukacja prowadząca do większej świadomości pozwoli w pełni wykorzystać ich potencjał.

Czuj(ni): Cele i realizacja programu

Nadrzędnym celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy u osób pracujących z dziećmi i młodzieżą w zakresie zagrożeń, wczesnych objawów, następstw i leczenia uzależnień od substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych.

Cel ten osiągamy poprzez:

  • współpracę ze specjalistami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z naciskiem na profilaktykę i leczenie uzależnień;
  • przygotowanie ebooków – bezpłatnych poradników dla każdej grupy docelowej;
  • nagranie i rozpowszechnienie podcastów – rozmów ze specjalistami zdrowia psychicznego;
  • przeprowadzenie interaktywnych webinarów dla kadry medycznej, psychologów, kadry pedagogicznej, pracowników ośrodków pomocy społecznej.

Nastolatkowie są szczególnie narażeni na zachowania ryzykowne, a silna potrzeba akceptacji rówieśniczej może pchać je w stronę używek i substancji niebezpiecznych. Zadaniem dorosłych w tym trudnym dla nich okresie powinna być wzmożona czujność, troska i opieka, której wyrazem jest reakcja. Program Czuj(ni) – Psychoedukacja w zakresie rozpoznawania i przeciwdziałania skutkom uzależnień daje podstawowe narzędzie – wiedzę, kiedy i jak reagować.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Nie!Zależni – Psychoedukacja dzieci i ich rodziców w kierunku przeciwdziałania uzależnieniom

Działania Fundacji NWPM w ramach tego programu skierowane będą do:

  • dzieci i młodzieży,
  • rodziców i opiekunów,
  • nauczycieli.

Młodzież dąży do zbudowania „dorosłego” obrazu siebie i do uzyskania akceptacji otoczenia. Charakteryzuje ją też skłonność do zachowań ryzykownych jako wyraz buntu w stosunku do reguł dorosłych. To wraz z dostępnością substancji niebezpiecznych oraz wciąż niewystarczającą wiedzą sprawia, że ryzyko uzależnień w tej grupie wiekowej wzrasta. Psychoedukacja ma tu kluczowe znaczenie. Świadomość zagrożenia i destrukcyjnego wpływu używek może w istotny sposób ustrzec młodych ludzi przed pierwszym papierosem czy lampką wina. Natomiast dla rodziców i nauczycieli jest narzędziem, które pozwala być czujnym i wrażliwszym na zachowanie dziecka.

Nie!Zależni: Cele i realizacja programu

Celem nadrzędnym jest zwiększenie poziomu wiedzy na temat uzależnień wśród dzieci, młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów. Będziemy także dążyć do wzrostu kompetencji i wiedzy rodziców/opiekunów w zakresie rozpoznawania zmian w procesach emocjonalnych i sposobie myślenia dzieci i młodzieży na temat szkodliwości zażywania substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych

Cel ten osiągamy przez:

  • współpracę ze specjalistami zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży z naciskiem na profilaktykę i leczenie uzależnień;
  • przygotowanie ebooków – bezpłatnych poradników;
  • nagranie i rozpowszechnienie podcastów ze specjalistami;
  • przeprowadzenie warsztatów dla dzieci i młodzieży;
  • przeprowadzenie warsztatów z rodzicami, opiekunami i nauczycielami.

Nie!Zależni – Psychoedukacja dzieci i ich rodziców w kierunku przeciwdziałania uzależnieniom to program, w którym docieramy bezpośrednio do dzieci młodzieży, by dać wiedzę i świadomość – ważne podwaliny na ich drodze ku zdrowej niezależności.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Dowiedz się więcej o uzależnieniach

Chcesz dowiedzieć się więcej o uzależnieniach behawioralnych? Zachęcamy do zapoznania się z innym programem „Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży”, gdzie znajdziesz mnóstwo informacji w formie poradników, ebooków i nagrań wideo w temacie uzależnienia od czynności.

LINK DO ZAKŁADKI
„Uzależnienia behawioralne dzieci i młodzieży”

Depresja lekooporna – Przewodnik dla rodziny osoby z depresją trudną do wyleczenia

Depresja lekooporna – Poradnik dla osób chorujących „W beznadziei jest światełko nadziei”

Depresja lekooporna – Ryzyko wystąpienia oraz leczenie w ramach programu lekowego B.147

Aktualności

Fonoholizm – syndrom FOMO uzależnienie od telefonu dzieci i młodzieży

| Aktualności, Uzależnienia behawioralne, Uzależnienia dzieci i młodzieży (Psychoedukacja) | No Comments
Objawy i konsekwencje uzależnienia od telefonu W czasie pandemii współczynnik osób wysokosfomowanych w wieku 15-19 lat wzrósł do 30%. Telefon czy smartfon stały się głównym narzędziem kontaktu z rówieśnikami, źródłem…

Cechy osobowości osób uzależnionych od internetu

| Aktualności, Uzależnienia behawioralne, Uzależnienia dzieci i młodzieży (Psychoedukacja) | No Comments
Uzależnienie od nowych technologii w szczególności dotyka dzieci i młodzież. Internet to ich narzędzie kontaktu z rówieśnikami, a także sposób na radzenie sobie ze stresem, emocjami i jedna z dróg…

Uzależnienia od substancji a uzależnienia behawioralne

| Aktualności, Uzależnienia behawioralne, Uzależnienia dzieci i młodzieży (Psychoedukacja) | No Comments
Wpływ nadużywania alkoholu, narkotyków, dopalaczy i innych środków odurzających na uzależnienia od Internetu, hazardu itp.   Fundacja Nie Widać Po Mnie jest realizatorem projektu: „Ochrona i promocja zdrowia psychicznego’ dotycząca…