W pierwszym półroczu 2023 r. program “Psychoedukacja osób starszych” nabrał wiatru w żagle! Rozpędziliśmy ten pociąg i już widzimy pierwsze efekty naszych prac. Przygotowaliśmy szereg materiałów poradnikowych. Dotarliśmy z nimi do podopiecznych DPS, starszych pacjentów szpitali i do GOPS w woj. mazowieckim. Pokazujemy, że jesień życia może, a nawet powinna, być okresem spokoju i radości. Oto, co udało nam się osiągnąć.
Na skróty:
- Materiały wideo
- Ebooki z poradami dla osób starszych i ich najbliższych
- “Psychoedukacja osób starszych” – materiały wspierające
- Gdzie dotarliśmy
- Fundacja NWPM i Samorząd Województwa Mazowieckiego – razem w słusznej sprawie
Materiały edukacyjne wideo
W pierwszej fazie projektu przygotowaliśmy scenariusze 4 webinariów psychoedukacyjnych. Nad ich merytoryczną wartością pieczę sprawowała prof. dr hab. Ewa Mojs – psycholog kliniczna, neuropsycholog, kierownik Zakładu Psychologii Klinicznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, wykładowca UAM.
Filmy nagrane zostały w profesjonalnym studiu o odpowiednim zapleczu sprzętowym, co zapewniło doskonałą jakość obrazu i dźwięku. To z kolei są istotne elementy w odbiorze przez osoby w podeszłym wieku.
Tematy zebraliśmy w istotne bloki tematyczne, z których seniorzy oraz ich bliscy mogą dowiedzieć się o:
- procesie starzenia się organizmu – jakie są pierwsze symptomy, w jakim wieku się pojawiają, jak starzeje się organizm i mózg; poruszyliśmy też istotne zagadnienia demencji w tym także choroby Alzheimera i Parkinsona, a także coraz ważniejszy i trudny temat depresji osób starszych, która co roku zbiera coraz większe żniwo;
- stresie – nasi specjaliści mówili o różnicach między eustresem i dystresem, o konsekwencjach i wpływie przewlekłego napięcia i niepokoju na sferę somatyczną, emocjonalną i psychiczną oraz o sposobach radzenia sobie z nimi;
- bólu – dotykającego w szczególności osoby starsze; psycholog mówił m.in. o teorii bramki kontrolnej i o tym, co sprawia, że optymiści czują się lepiej także fizycznie
- technikach wspomagających leczenie bólu przewlekłego od strony psychicznej – prof. Ewa Mojs omawiała wpływ, jaki na aspekty fizjologiczne mogą mieć: techniki relaksacyjne Jacobsona, trening autogenny Schultza, wizualizacja, mindfulness czy hipnoza.
Łącznie nagraliśmy ponad 130 minut, a wszystkie materiały dostępne są bezpłatnie i bez ograniczeń na kanale YouTube Fundacji NWPM.
E-booki z poradami dla osób starszych i ich bliskich
W ramach programu specjaliści psychiatrzy i psychologowie stworzyli dwa poradniki. Pierwszy z nich powstał z myślą o seniorach, drugi natomiast dedykowany był ich bliskim. Istotnym aspektem w utrzymaniu zdrowia psychicznego osób starszych jest bowiem rodzina, która często przejmuje nad nimi opiekę. Dzieci, czy znajomi powinni być zatem świadomi, co dzieje się w sferze somatycznej, ale także psychicznej i emocjonalnej ich starszych bliskich. Świadomość i wiedza zwiększa uważność i może znacząco przyczynić się do wczesnej diagnozy zaburzeń emocjonalnych oraz demencji typu Alzheimer czy Parkinson.
Każdy z e-booków podzielony został na 4 elementy:
- A – jak aktywność
Ta część skupia się na pozytywnych aspektach aktywności ruchowej osób starszych. Autorzy wskazują bezpieczne dyscypliny oraz formy ruchu takie jak spacer, nordic walking czy taniec. W części dla seniorów znajdują się również praktyczne porady, o tym, jak wdrożyć ruch do codziennego rytuału.
- I – jak intelekt
Autorzy poruszyli zagadnienia starzenia się centralnego układu nerwowego, demencji i ich objawów, które powinny niepokoić osoby starsze i ich bliskich, a także przybliżyli sposoby na zachowanie sprawności intelektualnej.
- S – jak stres
Odbiorcy w tej części mogą przeczytać o:
- różnicach między eustresem a dystresem
- pozytywnym aspekcie stresu krótkotrwałego,
- negatywnych konsekwencji przewlekłego niepokoju i napięcia,
- stresorach charakterystycznych dla podeszłego wieku,
- skali stresorów Holmesa i Rahe,
- technikach radzenia sobie ze stresem.
- D – jak dieta
Właściwy sposób odżywiania się ma szczególne znaczenie dla seniorów. Zbilansowane posiłki pomagają nie tylko zachować prawidłową wagę, ale są niezbędne w procesie leczenia chorób przewlekłych np. ciśnienia tętniczego czy cukrzycy.
Jednak odpowiednia dieta przyczynia się także do poprawy stanu psychicznego seniorów.
W ebookach omówione zostały zasady diety DASH zalecanej przez dietetyków, diabetologów, kardiologów i geriatrów.
“Psychoedukacja osób starszych” – edukacyjne materiały wspierające
Jesteście gotowi na jeszcze więcej wiedzy?
Nasi eksperci bez ustanku przygotowują teksty dydaktyczne z zakresu zdrowia seniorów. Poruszają one zarówno płaszczyznę somatyczną, jak i psychiczną. Materiały pojawiają się regularnie na stronie internetowej Fundacji NWPM w zakładce stworzonej na potrzeby programu “Psychoedukacja osób starszych”.
Zachęcamy do regularnych odwiedzin.
Nie napisaliśmy jeszcze ostatniego słowa!
Gdzie dotarliśmy
“Psychoedukacja osób starszych” to program zainicjowany przez Fundację NWPM głównie dla województwa mazowieckiego. Bezpośrednio z materiałami dotarliśmy do DPS’ów, gminnych ośrodków pomocy oraz szpitali z powiatów:
- siedleckiego,
- radomskiego
- wołomińskiego,
- pruszkowskiego,
- legionowskiego,
- otwockiego,
- st. Warszawy.
Jednak naszym celem jest dotarcie do jak największej liczby seniorów, ich młodszych przyjaciół i najbliższych. Wierzymy, że większa świadomość zmian, jakie zachodzą u osób starszych, z jakimi problemami się mierzą, pozwoli zapewnić im spokojną jesień życia, którą będą mogli wykorzystać do rozwoju siebie i swojego hobby, a także relacji interpersonalnych. To wprowadza radość do ich życia.
Dlatego materiały udostępniamy także wszystkim na stronie internetowej Fundacji NWPM. Nie wahaj się ich użyć!
- https://niewidacpomnie.org/2023/03/11/jesien-zycia-moze-byc-radosna-trwa-program-psychoedukacji-osob-starszych-i-ich-rodzin/
- https://niewidacpomnie.org/2023/02/27/bol-to-nie-tylko-cierpienie-fizyczne/
- https://niewidacpomnie.org/2023/06/12/treningi-relaksacyjne-w-procesie-leczenia-bolu-przewleklego/
- https://niewidacpomnie.org/2023/06/14/jak-byc-szczesliwym-i-spokojnym-seniorem/
- https://niewidacpomnie.org/2023/04/21/jak-sprawic-by-jesien-zycia-twoich-rodzicow-byla-spokojna-i-szczesliwa/
Dla filmów kanałem dystrybucji był także profil Fundacji NWPM na YouTube, gdzie do połowy czerwca 2023 r. łącznie wyświetlone one zostały ponad 3000 razy.
Fundacja NWPM i Samorząd Województwa Mazowieckiego – razem w słusznej sprawie
Pełna nazwa naszej inicjatywy to Psychoedukacja i wsparcie osób po 50 roku życia oraz ich bliskich na lata 2022-2023 . Jej nadrzędnym celem wielopłaszczyznowa edukacja osób starszych. w zakresie:
- zdrowia psychicznego,
- elementów procesu starzenia się organizmu,
- faktorów stresogennych,
- możliwości i technik przeciwdziałania lękowi,
- sposobów spowolnienia spadku zdolności intelektualnych i fizycznych.
Program spotkał się z ogromnym poparciem samorządu, który dostrzegł wagę i skalę potrzeby edukacji seniorów.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.