„Nie widać a płynę” – informacje o kampanii
Fundacja Nie Widać Po Mnie i Sebastian Szubski „chwycili za wiosła” i kierują się w stronę psychoedukacji, zwiększania świadomości na temat zaburzeń oraz walki ze stygmatyzacją osób, które się z nimi zmagają. Nasza wspólna kampania zwraca szczególną uwagę na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD).
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia osobowości typu ChAD cierpi 0,53% światowej populacji, czyli ok. 40 mln osób. W Polsce statystyki mówią o 2%, czyli o ok. 800 tys. pacjentach.
Nadal jednak o ChAD wiemy niewiele. Tymczasem u dzieci jest ono częstsze niż zaburzenie ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że ChAD dotyka ok. 1,8% populacji pediatrycznej, a zaburzenie ze spektrum autyzmu 1%. Choroba afektywna dwubiegunowa wpływa na funkcjonowanie w każdym obszarze życia.
Stosunkowo niewielka wiedza społeczeństwa powoduje, że nadal osoby z chorobą afektywną dwubiegunową mierzą się ze stygmatyzacją i ostracyzmem. To dodatkowo utrudnia im utrzymanie stabilizacji w życiu zawodowym, towarzyskim i rodzinnym.
Chcemy to zmienić!