„Nie widać a płynę” – informacje o kampanii

Na czym polega kampania „Nie widać a płynę”? Fundacja Nie Widać Po Mnie i Sebastian Szubski „chwycili za wiosła” i kierują się w stronę psychoedukacji, zwiększania świadomości na temat zaburzeń oraz walki ze stygmatyzacją osób, które się z nimi zmagają. Nasza wspólna kampania zwraca szczególną uwagę na chorobę afektywną dwubiegunową (ChAD).

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na zaburzenia osobowości typu ChAD cierpi 0,53% światowej populacji, czyli ok. 40 mln osób. W Polsce statystyki mówią o 2%, czyli o ok. 800 tys. pacjentach.

Nadal jednak o ChAD wiemy niewiele. Tymczasem u dzieci jest ono częstsze niż zaburzenie ze spektrum autyzmu. Szacuje się, że ChAD dotyka ok. 1,8% populacji pediatrycznej, a zaburzenie ze spektrum autyzmu 1%. Choroba afektywna dwubiegunowa wpływa na funkcjonowanie w każdym obszarze życia.

Stosunkowo niewielka wiedza społeczeństwa powoduje, że nadal osoby z chorobą afektywną dwubiegunową mierzą się ze stygmatyzacją i ostracyzmem. To dodatkowo utrudnia im utrzymanie stabilizacji w życiu zawodowym, towarzyskim i rodzinnym.

Chcemy to zmienić!

Pobierz ebook dla rodziny

Pobierz ebook dla pacjenta

Zdjęcia zrobione przez Tomka Hoppe

Rusza kampania „Nie widać a płynę”, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zaburzeń psychicznych, w szczególności choroby afektywnej dwubiegunowej oraz podniesienie świadomości społecznej na temat trudności, z jakimi borykają się osoby dotknięte zaburzeniami.

Już teraz dowiedz się więcej o ChAD!
POBIERZ BROSZURĘ
Nie widać a płynę kampania choroba afektywna dwubiegunowa ChAD Sebastian Szubski Seba Kayak Fundacja Nie Widać Po Mnie logo HD

„Nie widać a płynę” – założenia projektu

Kampania „Nie widać a płynę” to wspólna inicjatywa Fundacji Nie Widać Po Mnie i Sebastiana Szubskiego, kajakarza, olimpijczyka i posiadacza trzech Rekordów Guinnessa, który również zmaga się z chorobą afektywną dwubiegunową. Mówi o niej głośno, udowadniając, że z zaburzeniem, chociaż trudniej, ale nadal można osiągnąć wiele.

W ramach kampanii „Nie widać a płynę” Sebastian obrał sobie za cel pobicie kolejnego Rekordu Guinnessa. Już latem (ok. 15 czerwca) wyruszy na wyprawę kajakiem wokół Wielkiej Brytanii. Chce pokonać dystans 3000 km w mniej niż 40 dni! Będzie rywalizował z brytyjskim kajakarzem, Billym Buttlerem.

To sportowe współzawodnictwo ma jednak charakter symboliczny. Zwraca uwagę opinii publicznej, że zaburzenia psychiczne są cichymi, niewidocznymi przeciwnikami, z którymi należy walczyć.

ORGANIZATOR

PATRONAT

PATRONAT

FIRMA WSPIERAJĄCA

Cele projektu

Wiosłujemy w kierunku:

  • podniesienia świadomości o zaburzeniach psychicznych, zwłaszcza o ChAD,
  • wsparcia osób dotkniętych problemami zdrowia psychicznego oraz ich rodzin poprzez integrację ze społeczeństwem, aktywność fizyczną, a także stworzenie przestrzeni do rozmów o zdrowiu psychicznym;
  • pobicia Rekordu Guinnessa, opłynięcie Wielkiej Brytanii kajakiem w mniej niż 40 dni.

Realizacja kampanii

Cele realizowane będą poprzez:

  • wydarzenie sportowe, jakim jest bicie rekordu Guinnessa w wyścigu kajakowym,
  • warsztaty dla uczestników i ich rodzin w celu podniesienia świadomości na temat zaburzeń psychicznych ze szczególnym naciskiem na chorobę afektywną dwubiegunową,
  • spotkanie stacjonarne w Warszawie zaplanowane na wrzesień 2025 r., podczas którego podsumujemy kampanię, a także stworzymy przestrzeń do edukacji w zakresie życia z zaburzeniami psychicznymi,
  • wydanie broszury informacyjnej o specyfice, zagrożeniach i leczeniu ChAD dostępnej także online.

Zbiórka: pomóż nam płynąć jeszcze dalej!

Jednym z naszych celów jest zgromadzenie funduszy dla Fundacji Nie Widać Po Mnie na dalszą działalność psychoedukacyjną, walkę ze stereotypizacją osób z zaburzeniami i na organizację programów rehabilitacyjnych, wsparcia w kryzysie i pomocy psychologicznej.

Część funduszy przekazana zostanie szpitalom, w których pomoc znajdują osoby z zaburzeniami.

Łap za wiosło i pomóż nam płynąć z pomocą!

Depresja lekooporna – Przewodnik dla rodziny osoby z depresją trudną do wyleczenia

Depresja lekooporna – Poradnik dla osób chorujących „W beznadziei jest światełko nadziei”

Depresja lekooporna – Ryzyko wystąpienia oraz leczenie w ramach programu lekowego B.147

Aktualności

Jak rozmawiać z osobą w depresji - młoda kobieta przytulana przez matkę

Jak rozmawiać z osobą w depresji: Co mówić najbliższej osobie, a jakich słów unikać?

| Aktualności, Baza wiedzy, Depresja lekooporna, Nie widać a płynę | No Comments
Krótki poradnik dla najbliższych osób z depresją Depresja wpływa nie tylko na osoby chorujące, ale także na ich najbliższe otoczenie: mężów, żony, dzieci, rodziców… Zaburza funkcjonowanie całego systemu rodzinnego i…

Choroba afektywna dwubiegunowa – objawy, diagnoza, leczenie

| Aktualności, Baza wiedzy, Nie widać a płynę | No Comments
30 marca 2024 r. - Światowy Dzień Choroby Afektywnej Dwubiegunowej   Choroba Afektywna Dwubiegunowa jest obecnie drugą z przyczyn (po depresji) niezdolności do pracy z powodów psychiatrycznych. Pojawia się zazwyczaj…

IV Europejski Tydzień Zdrowia Psychicznego — Różnorodność i przyczyny zaburzeń psychicznych typu depresje, fobie, stany lękowe

| Aktualności, Nie widać a płynę | No Comments
Według danych ZUS w 2021 r. Polacy spędzili 23,8 mln dni na zwolnieniu lekarskim z powodu zaburzeń psychicznych. Stanowi to 10% ogółu absencji w tym okresie. Właśnie obchodzimy Tydzień Zdrowia…