Psychoedukacja z zakresu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży
Zgodnie z danymi UNICEF 10,8% polskich nastolatków w wieku 10-17 lat może zmagać się z zaburzeniami psychicznymi. W 2022 r. Komenda Główna Policji zanotowała 2093 zamachy samobójcze w grupie wiekowej 7-18 lat.
Dzisiaj młodzież stoi przed wyzwaniami, z którymi nie mierzyli się ich rodzice. Przebodźcowanie zalewem informacji, przeniesienie życia do sieci, obniżenie zdolności społecznych, a finalnie wzrost aktów agresji i rosnące zjawisko cyberbullyingu. To tylko kilka z problemów. Młodzi ludzie nie wiedzą, jak w tym się odnaleźć. Nie wiedzą tego też ich rodzice, bo wychowywali się w zupełnie innej rzeczywistości.
Sytuacji nie poprawi doraźna pomoc dzieciom w kryzysie psychicznym. Jest im niezbędna, jednak trzeba szerszych działań, które zwiększą świadomość uczniów w zakresie rozpoznawania i kontroli własnych stanów emocjonalnych, nauczą ich zasad współżycia społecznego, a rodzicom pokażą, jak nawiązywać relacje z dzieckiem, z którym tak wiele ich dzieli, a łączy bezgraniczna miłość i potrzeba ochrony.
Fundacja Nie Widać Po Mnie rozpoczyna projekt: „Psychoedukacji w zakresie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży”!