Skip to main content

Depresja u dzieci i młodzieży to problem zdrowotny zauważany już nie tylko przez specjalistów ale również nauczycieli i rodziców. Fundacja Nie Widać Po Mnie wraz z Centrum CBT w Warszawie rozpoczynają właśnie realizację „Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” finansowanego z budżetu Województwa Mazowieckiego, którego celem jest diagnostyka dzieci i młodzieży w zakresie depresji, wsparcie terapeutyczne oraz profilaktyka zdrowia psychicznego uczniów.

Jeśli jesteś rodzicem lub nauczycielem i niepokoi Cię zachowanie dziecka lub nastolatka nie czekaj! Zadzwoń pod numer 22-2128112 i zgłoś dziecko na bezpłatną wizytę diagnostyczną do psychologa! Wizyty diagnostyczne odbywają się w poradniach Centrum CBT w Warszawie.    

Projekt prowadzony przez Fundację ma charakter wielowymiarowy – skierowany jest do rodziców, dzieci i nauczycieli. Każdy znajdzie tu informacje i działania pomagające w rozpoznawaniu pierwszych symptomów tej choroby. Bo szybko zdiagnozowana choroba to połowa sukcesu!

Choroby psychiczne dzieci to dla wielu temat nowy i niezrozumiały. Bo przecież dzieciństwo to czas beztroski i niczym nieokiełznanej radości. Ale niestety realia dzisiejszego świata, złożoność rzeczywistości tej on line i off line zmieniają również dzieciństwo i mają przeogromny wpływ na nastolatki. A wiadomo czas dojrzewania to jeden z najbardziej labilnych okresów życia człowieka, kiedy postrzeganie rzeczywistości tej wewnętrznej i zewnętrznej staje się podobne do chodzenia po linie, a zagrożenie depresją i innymi zaburzeniami psychicznymi wzrasta.

Warto pamiętać, że objawy depresji u dzieci i młodzieży mogą się różnić się od powszechnie znanych u dorosłych. Ale jedno jest pewne trzeba reagować w porę! Najważniejszą sprawą powinno być wyczulenie na zamianę zachowania dziecka lub nastolatka.

Kiedy powinna zapalić się nam czerwona lampka, że z dzieckiem lub nastolatkiem dzieje się coś niedobrego?

  • Jeśli nasze dziecko było towarzyskie, chętnie nawiązywało kontakty z rówieśnikami, lubiło spędzać z nami czas na wspólnych rozmowach czy zajęciach, a nagle zaczyna się z tych kontaktów wycofywać, zamykać w sobie, izolować;
  • Jeśli było zamknięte, introwertyczne a nagle zaczyna znikać z domu, jest pobudzone, wesołkowate, to także powinno nas zaniepokoić;
  • Zmiana apetytu;
  • Zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność);
  • Smutek, apatia, złość, nadmierna nerwowość, obniżony nastrój i obniżenie napędu;
  • Brak energii, trudności w wykonywaniu najprostszych czynności;
  • Wysyłanie przez dziecko sygnałów i komunikatów „nie chce mi się żyć”, „chyba się zabiję”, „mam wszystkiego dosyć”, „życie jest do niczego”, „jestem do niczego”, „ nic nie ma sensu” itp.

Lepiej zareagować na zapas niż przegapić i nie zareagować w przypadku poważnych problemów! Zapraszamy do sukcesywnego zapoznawania się z materiałami, które w ramach projektu będą udostępniane na naszej stronie. Aby z niej skorzystać zadzwoń pod numer 22-2128112.

„Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki zaburzeń depresyjnych dla dzieci i młodzieży z województwa mazowieckiego” finansowany jest ze środków Województwa Mazowieckiego.

 

 

Skip to content