Skip to main content

“Pan Niezwykły” jest musicalem, który wbija w fotel. Zapiera dech w piersiach wartką akcją, zmusza do mimowolnego tupania nogą podczas tańców i śpiewów. Przyciąga feerią barw i prostym językiem, który trafia do młodych. Jednak wszystko to jest tylko przykrywką dla cennych lekcji i przestrogi przed uzależnieniami behawioralnymi. Uczy w sposób zabawny i uroczy, a przekaz wypowiadany do dzieci przez ich rówieśników trafia silniej niż wszelkie nakazy, zakazy i tłumaczenia dorosłych.

Kanwą dla zwrócenia uwagi na problem nadmiernego użytkowania internetu stała się historia Klary, która trafia w wir wirtualnych “rzeczywistości”. To świat pełen niespodzianek, przygód i fantastycznych stworzeń. Świat wciągający, pełen zwrotów akcji, ale też niebezpieczny, gdzie zagrożenia czają się i atakują w najmniej oczekiwanych momentach, a bohaterka musi walczyć nie tylko z nimi, ale także ze swoimi słabościami.

Spektakl trzyma w napięciu, muzyka zachwyca, bawi i dodaje przedstawieniu lekkości. Dzięki temu twórcy nie uderzają w poważny, edukacyjny i moralizatorski ton, który nie przemawia do młodych. Natomiast bawią i trzymają w napięciu, a dzięki temu musical ma większą moc i siłę przebicia z wartościami, które niesie. 

    

 

Te z kolei są niezwykle istotne i tak aktualne w dzisiejszym świecie. Uzależnienia behawioralne to rosnący problem wśród dzieci i nastolatków. Młodzież coraz więcej czasu spędza w sieci, niepostrzeżenie wpadając w sidła zaburzenia. Izolacja od rówieśników, konflikty z rodzicami i najbliższymi, osamotnienie, depresja — to tylko część objawów i konsekwencji. Mówi o nich właśnie “Pan Niezwykły”. Młodzi aktorzy pokazują też, że istnieją inne formy spędzania wolnego czasu niż gry online, wideo i buszowanie w sieci.

Warta uwagi jest także gra młodych talentów, która zdominowała spektakl. Pełen profesjonalizm, ekspresja, niezwykłe umiejętności aktorskie, taneczne i wokalne — wszystko to mieliśmy okazję podziwiać na scenie teatru.

   

 

Kompilacja tych elementów sprawia, że “Pan Niezwykły” to “niezwykłe”, ponadprzeciętne i fenomenalne wykorzystanie wyrazu artystycznego dla zwrócenia uwagi dzieci i młodzieży na ważki problem i wyzwania współczesnego świata.

Spektakl muzyczny przygotowany został przez Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii w Warszawie-Zagórzu we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego i Musicalową Akademią Talentów MAT oraz Mazowieckim Teatrem Muzycznym im. Jana Kiepury. W przygotowanie spektaklu zaangażowana była także Fundacja IRIJ. Przedsięwzięcie edukacyjno-kulturalne w zakresie profilaktyki uzależnień dzieci i młodzieży powstało w zgodzie z założeniami Mazowieckiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Musical przeznaczony jest głównie dla odbiorców w wieku 7-19 lat. Jednak my widzimy w nim ogromną dawkę terapeutycznej wiedzy także dla rodziców i innych dorosłych, którzy stale mają kontakt z młodzieżą. Przedstawienie można było obejrzeć od 28 lutego do 3 marca 2023 w Płocku. Mamy jednak nadzieję, że wszystkie słowa uznania, zachwytu i owacje na stojąco sprawią, że to dopiero początek istnienia “Pana Niezwykłego” i wkrótce będziemy mogli go znów oglądać.

Skip to content