Skip to main content

Rodzina jako system funkcjonuje podobnie do organizmu człowieka. Jeśli jedna relacja czy jednostka nie działa prawidłowo, to – tak jak w ciele – przekłada się to na całą jej istotę. Wszelkie dysfunkcje widoczne są w relacjach, jakie poza nią buduje dziecko. Wpływają także na jego sposób postrzegania świata w dorosłym życiu.  

Rodzina jest punktem odniesienia każdego kilkulatka, a później nastolatka. Nawet jeśli w okresie dojrzewania młody człowiek buntuje się przeciwko jej funkcjonowaniu czy ustalonym regułom, nadal oczekuje, że dom będzie dla niego azylem. 

Dobra atmosfera wśród najbliższych jest też istotna dla budowania charakteru oraz rozwoju – i to nie tylko emocjonalnego młodego człowieka. To w bezpiecznym środowisku, w którym czuje się motywowany i zachęcany, ma on odpowiednie warunki do odkrywania talentów i poszukiwania pasji.  

To tylko kilka aspektów wskazujących, jak istotna dla młodego człowieka jest rodzina. 

Te i wiele innych tematów poruszamy w kolejnym podcaście “Jak środowisko domowe wpływa na odbiór otaczającego świata”, który pojawił się właśnie w ramach cyklu: “Przerwa na emocje”. 

Gościnią Łukasza Grzanka jest Aleksandra Grądzik. Podcast dostępny jest na kanale Spotify. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy zarówno młodzież, jak i rodziców.

Skip to content