Skip to main content

Ministerstwo Zdrowia realizuje program wsparcia kadry medycznej i studentów kierunków medycznych

 

Zaburzenia snu dotykają ok. 40% mężczyzn i 55% kobiet. Nie są więc zjawiskiem rzadkim. Jednak przedstawiciele zawodów medycznych są na nie szczególnie narażeni.

Dlaczego?

Winny jest w szczególności charakter pracy. Zmiany i dyżury w godzinach nocnych, gdzie organizm zwalnia tempo, spada poziom kortyzolu, a rośnie stężenie melatoniny z czasem (i to dość szybko) wpływają na pogorszenie jakości snu, a później prowadzą do bezsenności.

Wśród czynników ryzyka znajdują się też inne elementy, z którymi na co dzień mierzy się kadra medyczna. Należą do nich:

 • stres,
 • szybkie tempo życia,
 • duże poczucie odpowiedzialności za wiele spraw jednocześnie,
 • lęk,
 • zaburzenia psychiczne takie jak uzależnienia czy depresja.

Wpływ stresorów na występowanie problemów ze snem potwierdzają badania przeprowadzone w okresie pandemii Covid-19 przez zespół specjalistów Williama V. McCall’a, Demetra Mensah-Bonsu, Allison E. Withers, dr Roberta W. Gibsona i opublikowane w „Journal of Clinical Sleep Medicine”. Wyniki pokazały m.in. wzrost częstotliwości występowania bezsenności u pracowników opieki zdrowotnej z 44,5% przed Covid-19 do 64% w czasie trwania pandemii.

Na zaburzenia składają się 3 elementy:

 • problemy z zasypianiem, tj. wydłużony czas latencji, czyli momentu od położenia się do łóżka do zapadnięcia w sen,
 • częste wybudzanie się i problemy z ponownym zaśnięciem,
 • wczesne, niewymuszone zewnętrznie pobudki.

Krótkotrwałe problemy są nieszkodliwe.

Jednak jeśli się przedłużają i przybierają charakter przewlekły, mogą nieść ze sobą szereg konsekwencji. Bez odpowiedniej dawki snu spada bowiem koncentracja i wydłuża się czas podejmowania decyzji, co w przypadku medyków może być tragiczne w skutkach.

Do konsekwencji bezsenności należy doliczyć ogólne rozdrażnienie, nerwowość i brak kontroli nad wybuchami złości. Przypominamy także, że towarzyszy ona depresji. Czasem nie jest jej konsekwencją, ale bywa jedną z przyczyn.

 • Jak więc zminimalizować wpływ negatywnych czynników zawodowych na jakość snu?
 • Czym są zasady higieny snu i jak je zaadaptować do pracy zmianowej?
 • Kiedy zaburzenia powinny być leczone?
 • Jak wygląda terapia?

Te i inne zagadnienia związane z wpływem odpoczynku na zdrowie i funkcjonowanie medyków poruszamy w kolejnym e-booku stworzonym w ramach inicjatywy pomocy psychologicznej kadrze opieki zdrowotnej i studentom tego typu kierunków.

„Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowany jest  przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.

Realizację zadań powierzono Falck Medycyna Sp. z o.o. Fundacja Nie Widać Po Mnie służy pomocą organizacyjną i merytoryczną.

Program trwa do 30 listopada 2023 r., a materiały edukacyjne dostępne będą do 30 czerwca 2024 r.

Skip to content