Skip to main content

Kim jest senior? Babcia dziergająca sweter na drutach dla wnuka i dziadek opowiadający młodym historię swojej młodości? To już stereotypy, które wspólnie możemy odłożyć do lamusa. Dzisiaj senior wcale nie musi być zależny towarzysko od swojej rodziny i jej dedykować cały wolny czas. Żyjemy bowiem w czasach ogromnych możliwości – także dla osób starszych.

Ile lat ma senior?

Wiek, w którym uznaje się osobę za starszą, jest dość umowny i podyktowany względami m.in. społecznymi, kulturowymi i … prawnymi. Zbiega się bowiem najczęściej z przejściem na emeryturę. W Polsce za seniora uważa się osobę, która ukończyła 65 lat i tak zazwyczaj przedstawiana jest w różnych statystykach.

W 2022 r. po raz kolejny podwyższył się wskaźnik przeciętnego trwania życia. Dla mężczyzn wynosi on obecnie 73,4 lat, a dla kobiet 81,1 lat. Obecnie osoby starsze stanowią blisko 26% społeczeństwa. Przewidywania wskazują, że w 2050 r. będzie to 40%.

Chociaż wiek podeszły wiąże się z ograniczeniami – dolegliwościami bólowymi, powolnym osłabieniem wzroku czy słuchu -wcale nie musi oznaczać rezygnacji z życia towarzyskiego, czy ulubionego hobby. Tym bardziej na początku jesieni życia, gdy tuż po 60-tce masz jeszcze siły i wigor.

Ba, wręcz nie powinno. Kontakty z rówieśnikami, nowe pasje i aktywność fizyczna czy umysłowa są niezbędne dla zachowania sprawności i przede wszystkim zadowolenia z życia. To nuda je zabija.

Dlatego już pierwszego dnia na emeryturze warto poszukać dla siebie czegoś nowego.

Tym bardziej, że nie jest to teraz takie trudne.

Co daje emerytura?

Już nic nie musisz!

To już czas, kiedy budzik możesz wyrzucić do śmieci. Z Twoich barków zdjęta jest troska o firmę, stanowisko czy konieczność wychowania, wykarmienia potomstwa.

Zyskujesz cenny czas na rozwój swojego hobby lub nawet na odnalezienie nowej pasji, na którą do tej pory brakowało Ci czasu.

Nie siedź w domu! Wykorzystaj to!

Jak i gdzie?

Kluby Seniora – towarzystwo, zabawa i hobby

Czym są?

To placówki kulturalne, edukacyjne i integracyjne, w których zrzeszają się osoby w jesieni swojego życia, by wspólnie spędzać czas. Znajdziesz tam nowych znajomych, którzy skutecznie zastąpią kolegów z pracy. Jako rówieśnicy znajdziecie wspólny język. Będziecie mieć podobne wspomnienia i przeżycia. To pozwala szybko zapomnieć o dawnej pracy i odkryć blaski nowej sytuacji.

W Klubach Seniora często organizowane są wycieczki krajoznawcze – nawet kilkudniowe, co jest dla starszych osób szansą na otoczenie się nowymi bodźcami. To one z kolei stymulują mózg do pracy, utrzymując go w dobrej formie.

Poza wartością towarzyską placówki te pełnią też istotną funkcję edukacyjną i rozwojową. Wiele z nich posiada bogatą ofertę zajęć dostosowanych do osób starszych. Możesz tam rozwijać swoje zdolności:

 • wokalne,
 • taneczne,
 • malarskie,
 • hafciarskie,
 • językowe.

Nie stoi na przeszkodzie, abyś w jesieni swojego życia stał się poliglotą.

Warto też skorzystać z wszelkich aktywności intelektualnych. Nauka gry w szachy, brydża, pokera, czy remika zmusza mózg do pracy. Zapobiega jego rozleniwieniu. To ono przyczynia się do obumierania komórek nerwowych i osłabienia zdolności analitycznych. Takie zajęcia stymulujące są więc doskonałą profilaktyką zdrowotną.

W Klubach Seniora często masz szansę nauczyć się obsługi komputera, co otwiera kolejne możliwości. Internet to źródło nieprzebranej wiedzy. Możesz z niej czerpać, aby poszerzać swoje horyzonty i rozwijać pasje.

Kluby seniora zachęcają też do aktywności fizycznej. Jak już złapiesz bakcyla z nowymi znajomymi, będziesz kontynuować ćwiczenia we własnym zakresie.

 

Aktywność fizyczna dla seniora

Nie musisz ograniczać się do wyżej wspomnianych placówek. W dużych miastach, a coraz częściej także w mniejszych miejscowościach, często w ośrodkach sportu i rekreacji organizowane są zajęcia pilatesu, jogi, czy nordic walking, a także aqua aerobiku, który jest szczególnie godny polecenia seniorom.

Pamiętaj, że aktywność fizyczna w podeszłym wieku wpływa na Twoją sprawność nie tylko na poziomie fizjologicznym, ale także psychicznym. Każda regularna forma ruchu – nawet spacer na świeżym powietrzu:

 • dotlenia mózg, czyli go odżywia,
 • poprawia kondycję,
 • wpływa pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy,
 • wzmacnia układ kostny,
 • poprawia ruchomość stawów,
 • poprawia motorykę,
 • zmniejsza poziom stresu,
 • zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia – endorfin, serotoniny oraz dopaminy,
 • zmniejsza ryzyko depresji i stanów lękowych.

Tak na koniec naszych wskazówek…

Stosuj radę najstarszej kobiety na świecie – Jeanne Louise Calment – Francuzki, która zmarła w wieku 122 lat. Mówiła: “Zawsze się uśmiechaj. Tym właśnie wyjaśniam moje długie życie”.

 

1 października – Międzynarodowy Dzień Osób Starszych

Ustanowiony został 14 grudnia 1990 r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i od tego czasu odbywa się co roku właśnie 1 października.

Jednakże seniorzy mają w zanadrzu jeszcze kilka okazji do świętowania:

 • 20 października – Europejski Dzień Seniora
 • 14 listopada – Światowy Dzień Seniora
 • 21 stycznia – Dzień Babci
 • 22 stycznia – Dzień Dziadka.

Zresztą…

Żyj tak, jakby każdy dzień był Twoim świętem.

Skip to content