Skip to main content

Ministerstwo Zdrowia realizuje program wsparcia psychologicznego kadry medycznej i studentów kierunków medycznych

Asertywność – pojęcie, które w praktyce powinien znać każdy medyk. W relacjach z pacjentem nieprzerwanie natyka się na agresję zarówno ze strony chorego, jak i jego najbliższych. W kontaktach ze współpracownikami czasem kontrolę przejmuje napięcie, stres, gniew. Umiejętność analizy własnych emocji oraz zachowań swoich i innych pozwalają odnaleźć się w tej trudnej rzeczywistości.

 

Asertywności i reakcji na agresywne zachowania nie uczą na studiach. Umiejętności miękkie są spychane na dalszy tor, ba – wręcz zapomniane. Liczy się „wprawne szkiełko i oko”. Tymczasem to one pozwalają utrzymać zarówno poczucie własnej wartości, szacunek do siebie, jaki i prawidłowe relacje w środowisku zawodowym.

 

Dlatego asertywność rozumiana wielopłaszczyznowo znalazła się w module edukacyjnym „Programu wsparcia psychologicznego kadry medycznej”. Gościmy Joannę Zawanowską, psycholog i certyfikowaną psychoterapeutkę poznawczo-behawioralną. To niezwykła osobowość z długim stażem pracy z pacjentami oraz bogatym doświadczeniem w prowadzeniu szkoleń dla profesjonalistów z obszaru zdrowia. Przeszła długą drogę edukacji i rozwoju zawodowego, zdobywając wiedzę na renomowanych uczelniach i uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach z dziedziny psychoterapii.

 

Z rozmowy dowiesz się m.in.:

  • czym jest asertywność,
  • jak ważne jest bezkonfliktowe wyrażanie myśli, uczuć i przekonań,
  • jak wykorzystywać tę umiejętność do osiągania kompromisów w relacjach zawodowych o różnej podległości.

 

Zgłębiamy również różnice między asertywnością, agresją a uległością. Wyjaśniamy, dlaczego nie jest to cecha wrodzona, a umiejętność, którą można rozwijać.

Odcinek ten to wartościowa dawka wiedzy, ale także inspiracja do dalszego rozwoju osobistego i zawodowego.

 „Program wsparcia psychologicznego kadry medycznej” finansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w ramach Działania 7.1 Osi priorytetowej VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia.

Skip to content