Skip to main content

W cukrzycy typu I układ odpornościowy chorego atakuje i niszczy komórki-beta trzustki, powodując zahamowanie wytwarzania insuliny odpowiedzialnej za regulację stężenia cukru we krwi. Jest chorobą trudną, ciężką i przewlekłą. Proces terapeutyczny nie zmierza ku całkowitemu wyleczeniu, ale ma na celu zahamowanie rozwoju choroby oraz minimalizację jej skutków.

Diagnoza to szok i niedowierzanie dla całej rodziny.

Później przez chorego i członków jego rodziny przewija się cały wachlarz uczuć – lęk, złość, bunt, brak zgody na ograniczenia, zniechęcenie, pustka, akceptacja. Najważniejsze, aby jak najszybciej osiągnąć ten ostatni stan. To pierwszy krok do budowania w młodym człowieku walczącym z chorobą wysokiego poczucia własnej wartości, dobrej samooceny, poczucia kontroli nad własnym życiem. Pomaga w tym zrozumienie cukrzycy typu I.

Dzisiaj odkrywamy tajemnice choroby.

Nasza ekspertka, Agnieszka Wałecka – dietetyk kliniczna, posiadająca bogate doświadczenie w pracy z diabetykami, przygotowała cenny przewodnik chorobie. W naszym e-booku zatytułowanym “Zrozumienie cukrzycy typu I” porusza zagadnienia z zakresu:

  • emocji towarzyszących pacjentowi i jego najbliższym,
  • objawów choroby,
  • procesu leczniczego,
  • edukacji terapeutycznej,
  • opieki psychologicznej,
  • kontroli glikemii,
  • zmiany stylu życia.

To e-book stworzony z myślą o chorych i ich najbliższych. Jednak polecamy go każdemu, kto chce dowiedzieć się więcej o tej najczęstszej chorobie przewlekłej wieku dziecięcego. Jeśli wśród Twoich rówieśników lub uczniów jest osoba zmagająca się z cukrzycą, tym bardziej daj sobie szansę poznać jej styl życia.

Poradnik powstał w ramach projektu: “Psychoedukacja dzieci z cukrzycą typu I i ich rodzin”.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content