Skip to main content

Cukrzyca typu I jest trudną chorobą przewlekłą, która wymaga podjęcia wielopłaszczyznowych działań. Terapia nie prowadzi do pełnego wyzdrowienia, jednak może zapewnić długie i satysfakcjonujące życie choremu. Wymaga jednak pełnej świadomości i rygorystycznego trzymania się zaleceń dietetyków, diabetologów i pediatrów.

Jest to zarazem trudne i łatwe.

Fakt – cukrzyca nie jest chorobą jednolitą i u każdego pacjenta przebiega inaczej. Proces terapeutyczny uwzględnia jej specyfikę, a także uwarunkowania środowiskowe młodych pacjentów.

W wielu przypadkach zmiany nie są drastyczne i umożliwiają stosunkowo normalne funkcjonowanie na co dzień. Wiele zależy od postawy samych pacjentów, ich silnej woli i mocnej samoakceptacji, które pozwalają im przełamać chęć całkowitej adaptacji do środowiska rówieśniczego. W budowaniu takich postaw ważna jest rodzina, na której barkach spoczywa obowiązek implementacji zaleceń lekarskich, kontroli jej przestrzegania oraz wsparcia emocjonalnego i psychicznego osoby chorej.

W kolejnym poradniku: “Zdrowy styl życia z cukrzycą typu I” nasza ekspertka, Agnieszka Wałecka przybliża chorobę od jej praktycznej, organizacyjnej strony. W opracowaniu znajdziesz m.in. ważne wskazówki na temat:

  • diety właściwej dla diabetyków,
  • kompletowania zbilansowanych posiłków ułatwiających kontrolę poziomu glikemii,
  • indeksu glikemicznego,
  • aktywności fizycznej,
  • wpływu cukrzycy na aspekty emocjonalne i rozwój psychiczny małego pacjenta.

To praktyczny poradnik dla całych rodzin: chorych, rodziców, rodzeństwa, a także dla nauczycieli i dla każdego nastolatka (także zdrowego), który chce zrozumieć rówieśnika-diabetyka.

E-book powstał w ramach inicjatywy “Psychoedukacja dzieci z cukrzycą typu I i ich rodzin”.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content