Skip to main content

23 lutego 2024 r. – Dzień Walki z Depresją

Statystyki są…zimne, bezosobowe. 380 mln osób na świecie cierpi na depresję… W Polsce jest ich 1,5 mln… W 2023 r. wystawiono 251,6 tys. zwolnień lekarskich z tytułu zaburzeń depresyjnych. Jednak za depresją stoi człowiek – każdy zmagający się z nią na swój sposób. Każdy w poczuciu pustki potrafi odnaleźć jeszcze iskierkę siły, odwagi i nadziei na powrót do normalnego życia.

Depresja to nie smutek

Pamiętajmy o tym.

Smutek jest uczuciem,

Dopada każdego na pewnym etapie życia. Ma swoje źródła w przykrych doświadczeniach lub wydarzeniach. Ze smutkiem możemy się zmagać sami – pomaga aktywność fizyczna, powrót do hobby czy po prostu rozmowa z przyjacielem.

Depresja to choroba.

Może dotknąć każdego. Nie ma jednego źródła. Jest wynikiem nałożenia się na siebie czynników środowiskowych, społecznych, osobistych doświadczeń i indywidualnych cech charakteru. Rozwija się powoli – za kurtyną stresu, zabiegania i codziennych obowiązków.

Depresja to choroba

Oznacza to, że się ją leczy. Co więcej, obecnie dostępne metody i środki dają dużą skuteczność. Dane pokazują, że u ok. 50% pacjentów następuje całkowita remisja choroby.

Eksetamia i alternatywne metody leczenia dają rezultaty także w przypadku depresji lekoopornej.

Zaburzenie jednak wymaga pomocy specjalistów – psychologów, psychiatrów i psychoterapeutów.

Czasem wskazana jest farmakoterapia, a w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia – również hospitalizacja.

Psychoedukacja ważnym elementem profilaktyki zaburzeń depresyjnych

Edukacja w zakresie depresji jest ważnym elementem nie tylko profilaktyki zdrowia psychicznego. Daje wiedzę o narzędziach redukujących ryzyko wystąpienia zaburzenia.  Pozwala uważniej obserwować siebie pod kątem pierwszych objawów depresji, a im szybsza diagnoza, tym łatwiejsze leczenie i większe szanse na pełną remisję.

Edukacja zwiększa także świadomość najbliższych o tym, co przeżywa domownik zmagający się z depresją. Pozwala zrozumieć i ułatwia wsparcie.

Dlatego przygotowaliśmy ebook, w którym zawarliśmy najczęściej pojawiające się pytania dotyczące depresji. Opracowany został przez psychoterapeutkę dr Joannę Kamer. Z 15 pytań dowiesz się, m.in.:

  • czym jest depresja,
  • jak się ją diagnozuje,
  • jakie są jej objawy typowe i nietypowe,
  • co to jest depresja maskowana,
  • czym różni się depresja od smutku czy dystymii,
  • jak się ją leczy,
  • gdzie szukać pomocy.

Zachęcamy do pobrania.

Ebook jest bezpłatny.

Skip to content