Skip to main content

Seksualność jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia. Tak jak wpływa ona na nasz humor, poczucie spełnienia, satysfakcji, a w dłuższej perspektywie na poczucie własnej wartości, taki i obniżony nastrój wykazuje silne oddziaływanie na zaburzenia seksualne.

Dysfunkcje tego typu są istotnym problemem u wielu osób cierpiących na zaburzenia depresyjne. Najczęśniej występuje u nich: obniżone libido, zaburzenie pobudzenia, zaburzenia orgazmu oraz odczuwanie dolegliwości bólowych podczas stosunku.

Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak lęk, przygnębienie, anhedonia, życie w niepewności, smutku i ciągle negatywnych myślach. Do tego dochodzi brak pewności siebie, obniżenie poczucia własnej wartości, a także wyrzuty sumienia, które towarzyszą osobom w depresji na każdym kroku.

Pojawia się także kwestia wpływu farmakoterapii na dysfunkcje sekstualne. W rzeczywistości jednak jest to kolejny mit związany z leczeniem depresji. Współcześnie istnieje duża liczba innowacyjnych leków zarówno z grupy SSRI, jak i SNRI, w których ryzyko wystąpienia dysfunkcji seksualnych jest znikome. Tymczasem sami pacjenci często uważają, że “tak musi być” lub też wstydzą się poruszyć tę kwestię z lekarzem prowadzącym. To błąd, gdyż jest to sygnał, po którym może on zdecydować o zmianie dotychczasowego antydepresantu.

Obniżone libido nie jest jednak problemem samego pacjenta. Wyjątkowo mocno dotyka osobę najbliższą – Partnera/Partnerkę. Może być też źródłem największych konfliktów między nimi, a także przyczyniać się emocjonalnego ochłodzenia relacji, co w przypadku osób z depresją wpływa istotnie na cały proces terapeutyczny.

Seksualność w depresji jest niezwykle istotnym zagadnieniem, o którym nadal mówi się za mało. Dlatego chcemy przełamać tabu. Przygotowaliśmy ebook: “Seks a depresja”, w którym poruszamy takie zagadnienia, jak:

👉 przyczyny zaburzeń seksualnych u osób w epizodzie depresyjnym,

👉 wpływ leków antydepresyjnych na seksualność,

👉 jakie postępowanie może podjąć lekarz po pojawieniu się dysfunkcji seksualnych w trakcie leczenia.

Jego autorką jest wybitna psychiatra, prof. dr hab. Dominika Dudek. psychiatra z wieloletnim doświadczeniem, kierownik Kliniki Psychiatrii i Katedry Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Materiał jest bezpłatny.

Powstał z myślą o osobach zmagających się z depresją, którzy próbują lepiej zrozumieć siebie. Jest to także poradnik dla ich najbliższych, aby przybliżyć im złożoność problemu i też dla każdego, kto chce zgłębić istotę samego zaburzenia.

Skip to content