Skip to main content

Depresja nie jest fanaberią. Nie jest ani wymysłem ani wymówką. To skomplikowane, wieloczynnikowe zaburzenie, które należy leczyć. Niestety nadal strach przed metodami terapii, a zwłaszcza farmakoterapią, jest jedną z przyczyn, dla których wielu cierpiących nie szuka pomocy specjalisty.

Wierzą w mity o uzależniającym działaniu antydepresantów czy o ich wpływie na charakter, zachowanie i osobowość pacjenta. Tymczasem dzisiejsza medycyna, a w szczególność branża farmaceutyczna znacznie się rozwinęły. Dostępne leki antydepresyjne nie uzależniają i – co najważniejsze – wykazują się dużą skutecznością, tj.  na poziomie 60%. U takiej ilości pacjentów statystycznie widać satysfakcjonujące i pożądane efekty podawania leków. Najistotniejsza jest odpowiednia diagnoza oraz właściwe dobranie antydepresantu, jego dawki i częstotliwości podania. Leki powinny być też przyjmowane przez dłuższy czas po zauważalnej poprawie samopoczucia. To konieczne dla ustabilizowania sytuacji i stężenia neuroprzekaźników w centralnym układzie nerwowym.

Na tej płaszczyźnie niezwykle istotna dla powodzenia leczenia jest postawa pacjenta – a w szczególności jego zaangażowanie w proces terapeutyczny oraz współpraca z lekarzem prowadzącym polegająca na przestrzeganiu jego zaleceń. Samodzielne zmniejszenie dawek lub też całkowite odstawienie może skutkować nawrotem epizodu depresyjnego.

W naszym kolejnym ebooku pt.: “Leczenie farmakologiczne depresji” przybliżamy to złożone zagadnienie, próbując jednocześnie walczyć z najbardziej powszechnymi mitami, które wokół niego narosły. Autorka, prof. dr hab. Dominika Dudek, psychiatra z wieloletnim doświadczeniem, kierownik Kliniki Psychiatrii i Katedry Psychiatrii Dorosłych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, porusza w nim takie zagadnienia jak:

  • możliwość leczenia epizodu depresyjnego przez lekarza rodzinnego: kiedy jest to możliwe,
  • czynniki, które wpływają na dobór odpowiedniej formy leczenia,
  • dlaczego czasem LPD są nieskuteczne,
  • czym jest schemat ABCD przy analizie braku reakcji na leki,
  • czym jest depresja odporna na leczenie i jakie szanse ma pacjent na wyzdrowienie.

Materiał jest bezpłatny. Zachęcamy do jego pobrania nie tylko osoby chorujące na depresję, ale także ich najbliższych, którzy obawiają się o zdrowie domownika. To także ebook dla wszystkich, którzy chcą zmierzyć się ze stereotypami leczenia zaburzenia.

Skip to content