Skip to main content

Projekt “up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie

 

Sposób odżywiania się może mieć duży wpływ na skuteczność farmakoterapii w procesie leczenia zaburzeń psychicznych. Już niewielkie zmiany w diecie prowadzą nie tylko do zwiększenia skuteczności leków, ale także zmniejszenia ryzyka wystąpienia zaburzeń psychicznych.

Tymczasem dane statystyczne wskazują, że tylko ok. 9% Polaków je wystarczającą ilość owoców i warzyw. Średnio spożywamy ich 280 g dziennie, gdy przeciętna dla Europejczyka wynosi 340 g. W skali roku to blisko 22 kg różnicy.

Dietetycy zalecają, aby dzienna ilość owoców i warzyw wynosiła 400 g i była spożywana w 5 porcjach. Sok również wpisuje się na tę listę. Produkty roślinne odgrywają istotną rolę w działaniach antyoksydacyjnych. Regulują też działanie hormonów i wspomagają układ odpornościowy. Na talerzu powinny zajmować 50% posiłku.

Ważny jest jednak balans. Równie istotne jest dostarczanie do organizmu produktów pełnoziarnistych i tłuszczów nienasyconych. Pierwsze z nich są bogactwem witamin z grupy B, których niedobór prowadzi do problemów z koncentracją i pamięcią. Może też zwiększać podatność na stres, depresję i drażliwość.

Natomiast kwasy tłuszczowe nienasycone są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich narządów, a w szczególności mózgu i układu sercowo-naczyniowego.

  • Jak powinna wyglądać zbilansowana dieta u osób w procesie leczenia zaburzeń psychicznych?
  • Jakie produkty są wskazane w prawidłowej diecie?
  • Czego należy unikać?
  • Jakie nawyki warto wprowadzić do codziennej rutyny, by zwiększyć efektywność farmakoterapii i poprawić stan zdrowia psychicznego i fizycznego?

Odpowiedzi na te pytania udziela dr Ewa Narkiewicz-Nejno, psychoterapeutka z wieloletnim doświadczeniem, która opracowała ebook “Rola diety we wspomaganiu farmakoterapii”.

Poradnik powstał w ramach projektu: “up!Teczka Zdrowia, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie”. Fundacja Nie Widać Po Mnie jest jego realizatorem.

Jest on bezpłatny i dostępny dla każdego.

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content