Projekt “up!Teczka Zdrowia”, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie
Do nawrotów może dojść nawet w przypadku, gdy pacjent leczony jest dłuższy czas. Obrazują to m.in. statystyki dotyczące depresji. U około 50% pacjentów następuje całkowita jej remisja. Kolejna połowa narażona jest na przynajmniej jeden nawrót zaburzenia. Z każdym epizodem rośnie też ryzyko jego kolejnych ataków.
Dlatego podstawą profilaktyki zdrowia psychicznego dla osób w trakcie i po leczeniu jest uważna obserwacja siebie, swoich zachowań, myśli i postępowania. Nawroty bowiem nie przychodzą nagle. Zazwyczaj najpierw pojawiają się “sygnały ostrzegawcze”, czyli pierwsze objawy o mniej intensywnym nasileniu. Mogą one trwać od kilku dni do nawet kilku miesięcy. Im szybsza jest reakcja, tym większe prawdopodobieństwo, że nawrót da się zahamować, a leczenie będzie łagodniejsze i efektywniejsze.
W kolejnym ebooku opracowanym z myślą o osobach w trakcie lub po zakończeniu leczenia z powodu zaburzeń psychicznych autorka – dr Ewa Narkiewicz-Nejno – pisze, co powinno niepokoić, jakie są sygnały ostrzegawcze, a co świadczy już o nawrocie zaburzenia psychicznego.
Poradnik “Zapobieganie nawrotom choroby” jest bezpłatny. Zachęcamy do jego pobrania nie tylko osoby w kryzysie, ale także ich najbliższych. Opracowanie przygotowane zostało w ramach projektu “up!Teczka Zdrowia, Ochrona i promocja zdrowia psychicznego dotycząca wsparcia procesu zdrowienia osób chorujących psychicznie”. Fundacja Nie Widać Po Mnie jest jego realizatorem.
Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.