To już trzecia edycja uznanej i niejednokrotnie nagradzanej kampanii edukacyjnej CMP #Odwoluje #NieBlokuje. Tym razem organizatorzy chcą dotrzeć także bezpośrednio do potencjalnych pacjentów, a wybrali do tego doskonałe narzędzie: FlashMob.
W grudniu na ulicach Warszawy przechodnie mogli cieszyć oko i ucho ciekawym występem, będących połączeniem klasycznego chóru i nowoczesnego hip hopu. Słowa piosenki miały zwrócić uwagę na problem nieodwaływanych wizyt, zabiegów i badań. Autor dobitnie podkreślił, że jeden telefon czy mail o tym, że nie jesteśmy w stanie zjawić się w placówce to wyraz odpowiedzialności i troski za drugiego człowieka. W kolejce bowiem czeka wielu potrzebujących.
Kampania #odwoluje #nieblokuje
To już trzecia edycja uznanej i niejednokrotnie nagradzanej kampanii edukacyjnej CMP #Odwoluje #NieBlokuje. Tym razem organizatorzy chcą dotrzeć także bezpośrednio do potencjalnych pacjentów, a wybrali do tego doskonałe narzędzie: FlashMob.
Więcej o akcji na stronie Fundacji Nie Widać Po Mnie: https://niewidacpomnie.org/2024/12/19/kampania-edukacyjna-odwoluje-nieblokuje-wyszla-na-ulice-miasta/
Opublikowany przez Fundacja Nie Widać Po Mnie Czwartek, 19 grudnia 2024
Ten lekki w formie, rozrywkowy przekaz ma ogromne znaczenie w kontekście zdrowia społeczeństwa, bo zjawisko “no-show” dotyczy nie tylko wizyt profilaktycznych, ale przede wszystkim zabiegów lub badań ratujących życie lub poprawiających jego komfort, takich jak chociażby endoprotezoplastyka stawu biodrowego, czy kolanowego. W dobie, gdy tak wiele mówi się o długim czasie oczekiwania na wizytę zwłaszcza u lekarzy specjalistów, warto pamiętać, że na tę sytuację składa się wiele czynników. Jednym z istotniejszych jest właśnie niepojawianie sią na planowe wizyty, badania lub zabiegi bez wcześniejszej informacji.
Dwie pierwsze edycje kampanii mocno skupione były na placówkach medycznych, a organizatorzy zachęcali do monitorowania zjawiska. Stworzono nawet specjalną wtyczkę – licznik, który pokazuje liczbę nieodwołanych, a nieodbytych wizyt. Działa w czasie rzeczywistym przez 12 godzin. Ponadto organizatorzy poszerzali wiedzę na temat narzędzi usprawniających kontakt z placowką, takich jak. osobny numer wewnętrzny, dedykowany mail, chatbot czy voicebot.
W tym roku rozszerzono grupę docelową także o potencjalnych pacjentów. Wszyscy bowiem mamy realny wpływ na funkcjonowanie i organizację systemu opieki zdrowotnej i jesteśmy za niego odpowiedzialni.
Fundacja Nie Widać Po Mnie jest patronem honorowym kampanii od jej pierwszej edycji.
Zjawisko tzw. “no-show” jest istotnym problemem nie tylko w Polsce. Najnowsze dane potwierdzają siłę jego siłę. Zgodnie z informacjami NFZ od stycznia do sierpnia 2024 roku na umówione wizyty lub badania nie zjawiło się ponad 982 tys. osób, a w całym 2023 r. ta liczba przekroczyła 1,3 miliona.