Skip to main content

Szacuje się, że u 25-30% pacjentów z depresją diagnozuje się formę lekooporną. Może to oznaczać, że w Polsce zmaga się z nią aż 600 tys. osób. Tymczasem w I kwartale 2024 r. z programu lekowego B.147 dotyczącego leczenia depresji lekoopornej skorzystało tylko 88 osób. Fundacja Nie Widać Po Mnie zaprasza na konferencję poświęconą sytuacji takich pacjentów, trudnościom w uzyskaniu dostępu do terapii w ramach programu lekowego B.147 oraz eksperckich propozycji reformy kryteriów włączenia i wyłączenia. Konferencja odbędzie się 6.marca o 15:30 w Warszawie, przy ul. Brackiej, w Centrum Prasowym PAP. Będzie miała charakter stacjonarny i online.

 

Program lekowy B.147 wspierający leczenie depresji lekoopornej funkcjonuje od 1 lipca 2023 r. Zakłada wspieranie tradycyjnej farmakoterapii środkami podawanymi donosowo w warunkach ambulatoryjnych. Jednak jego zapisy stanowią istotną barierę utrudniającą kwalifikację. Wśród najważniejszych punktów eksperci wymieniają:

  • ograniczenie wiekowe do 75 lat, co wyklucza z programu seniorów, a jednocześnie przyczynia się do przerwania leczenia po osiągnięciu wskazanego wieku,
  • wyłączenie osób z pierwszym epizodem depresyjnym
  • zbyt długi czas oczekiwania
  • wyłączenie osób z historią uzależnienia
  • wyłączenie osób z zaburzeniami osobowości typu borderline i choroba afektywna dwubiegunowa
  • limit leków antydepresyjnych podawanych w danym epizodzie depresji
  • wysoki próg zmniejszenia objawów w stosunku do początkowych, który oszacowano na poziomie minimum 50% w skali MADRS.

W Fundacji Nie Widać Po Mnie odbieramy liczne sygnały od rozczarowanych, ale też pozbawionych nadziei pacjentów i ich rodzin, dla których leczenie depresji w ramach programu lekowego B.147 było niejednokrotnie ostatnią szansą na częściową lub nawet całkowitą remisję zaburzenia.

Efektem tego był wniosek o wprowadzenie zmian w programie lekowym B.147, który Fundacja Nie Widać Po Mnie złożyła na ręce Macieja Karaszewskiego, Dyrektora Departamentu Lecznictwa Ministerstwa. Wniosek poparła także Rada Organizacji Pacjenckich przy Rzeczniku Praw Pacjenta. Jednak odpowiedź Ministerstwa Zdrowia nie pozostawia złudzeń. W oficjalnym piśmie czytamy, iż: “…. jeśli do Ministra Zdrowia wpłynie wniosek podmiotu odpowiedzialnego dotyczący leku (…)oraz nowego zakresu świadczenia gwarantowanego, jakim jest program lekowy, będzie on procedowany zgodnie z procedurą administracyjną przewidzianą treścią ustawy o refundacji”.

Wiąże się do z długim okresem oczekiwania na decyzję i dalszym okresem na implementację ewentualnych zmian. To w istotny sposób wpłynie negatywnie na sytuację pacjentów z diagnozą depresji lekoopornej.

Organizowana konferencja jest kolejnym krokiem i próbą Fundacji Nie Widać Po Mnie uzyskania szybkiej modyfikacji założeń programu lekowego B.147 w najbardziej newralgicznych punktach bez zwiększania środków przeznaczonych na jego realizacje. Na dzisiaj nie wykorzystujemy nawet połowy puli dostępnych miejsc dla pacjentów.

Podczas konferencji chcemy przybliżyć opinii publicznej i samym decydentom temat depresji lekoopornej, jej źródeł, szansy jaką daje kwalifikacja do programu B.147 oraz najnowszych dowodów medycznych na jej skuteczność.

Kluczowym celem będzie przedstawienie wyzwań, z jakimi mierzą się osoby z depresją lekooporną w kontekście utrudnień z kwalifikacją do programu lekowego, a także omówienie skutków wyłączenia i szans na dalsze, alternatywne leczenie. Poznamy stanowisko eksperckie, gdyż udział w konferencji wezmą wybitni specjaliści -lekarze psychiatrzy. Swoimi opiniami podzielą się też pacjenci, którzy przeszli długą ścieżkę kwalifikacyjną i zmuszeni byli do akceptacji decyzji odmownej.

Pragniemy także, aby konferencja była pierwszym krokiem do integracji środowiska medycznego, organizacji pacjenckich oraz władz publicznych w celu wspólnego postulowania o szybkie wdrożenie modyfikacji usprawniających działanie programu.

Na spotkaniu obecni będą:

  • dr hab. n. med. Piotr Gałecki, specjalista psychiatrii i seksuologii, Kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, konsultant krajowy w dziedzinie psychiatrii
  • dr hab. n. med. Agata Szulc, specjalista psychiatrii. Kierownik Kliniki Psychiatrycznej Wydziału Nauki o Zdrowiu Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Od roku 2019 r. członek Zarządu Europejskiego Towarzystwa Psychiatrycznego (EPA), współorganizatorka pierwszego w historii Kongresu EPA w Warszawie. Prezes elekt Polskiego towarzystwa Psychiatrycznego na lata 2025-28.
  • przedstawiciel Rzecznika Praw Pacjenta
  • przedstawiciel – rzecznik pacjenta szpitala psychiatrycznego
  • przedstawiciel szpitala posiadającego kontrakt na realizację programu lekowego B.147
  • pacjent z diagnozą depresji lekoopornej.

 

Na koniec smutne porównanie:

W I kwartale 2024 r. z programu lekowego B.147 wspierającego leczenie depresji lekoopornej skorzystało tylko 88 osób. Dla porównania w analogicznym okresie na program lekowy wspierający leczenie zapalenia wątroby typu B (program B.1) zakwalifikowało się ponad 8500 pacjentów.
 

 

Skip to content