Skip to main content

Najnowsze badania wskazują, że nawet 4% dzieci w wieku przedszkolnym wykazuje objawy szkodliwego korzystania z narzędzi cyfrowych. Jeszcze bardziej niepokojące są dane Raportu FOMO 2021, który wykazał, że 30% nastolatków należy do grupy wysokosfomizowanych czyli odczuwających duży, a nawet paniczny, lęk przed odłączeniem od telefonu. Wysoki współczynnik FOMO silnie skorelowany jest z uzależnieniem od internetu, mediów społecznościowych i gier online.

 

Rewolucja technologiczna wyposażyła nas w szereg narzędzi do samodzielnego kształcenia się, dała nieograniczony dostęp do wiedzy, ale też do rozrywki. Internet, tablet czy smartfon są w pewien sposób oknami na świat, które pozwalają eksplorować nieznane regiony i zdobywać nielimitowaną niczym wiedzę. Nie można zanegować korzyści, jakie niesie ze sobą internet.

Ale…

Narzędzie cyfrowe mają też swoją “ciemną stronę mocy”. Silnie działają na układ nagrody, stymulując go, a tym samym zwiększając ryzyko powstania uzależnienia. W oczekiwaniu na kolejne nagrody: wygrane w grze, lajki, czy przychylne komentarze spędzamy coraz więcej czasu “przyklejeni” do ekranów smartfonów, tabletów czy (coraz rzadziej) komputerów. Na uzależnienie narażeni są w szczególności młodzi ludzie, których życie przeniosło się do sieci. Ich mózg jest znacznie bardziej plastyczny niż dorosłych, a zatem znacznie bardziej narażony na ryzyko powstania zaburzenia. Czynnikiem je zwiększającym jest też brak świadomości, jak wygląda proces uzależnienia, jakie są jego objawy i konsekwencje.

Co więcej, w dynamicznie zmieniającym się świecie online nie umiemy się poruszać, a problem potęguje duża akceptacja społeczna i powszechność Internetu, który potrzebny jest teraz niemal wszędzie. Używamy go nie tylko do zabawy. Nastolatki sięgają po niego jako do źródła wiedzy, dorośli szukają informacji, a nauczyciele używają do kontaktów z rodzicami. W takim otoczeniu trudno dostrzec tę cienką granicę pomiędzy realną potrzebą i pragmatyzmem a problemem uzależnienia.

Zapraszamy do wysłuchania podcastu “Cyfrowy narkotyk”. Gościem Aleksandry Grądzik jest Wojciech Mijas – psycholog, psychoterapeuta, na co dzień pracujący z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w kryzysie psychicznym. W trakcie rozmowy ekspert odpowiada, m.in. na pytania:

👉 dlaczego problem uzależnienia od nowych technologii jest tak powszechny,

👉 jakie są pierwsze objawy uzależnień od narzędzi cyfrowych, social mediów czy internetu,

👉 gdzie jest granica między nadmiernym korzystaniem z internetu a uzależnieniem,

👉 jakie są przyczyny uzależnienia i podatności na jego wystąpienie,

👉 jaką rolę odgrywają rodzice w kształtowaniu  właściwych postaw u dzieci,

👉 czy istnieją narzędzia diagnostyczne w kierunku uzależnienia,

👉 z jakimi konsekwencjami mierzy się uzależnione dziecko lub nastolatek.

👉 czym jest higiena cyfrowa.

 

Podcast powstał w ramach realizacji projektu: Nie!Zależni – Psychoedukacja dzieci i ich rodziców w kierunku przeciwdziałania uzależnieniom.

Materiał dostępny jest bezpłatnie na naszym kanale Spotify:

 

 

 

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Województwa Mazowieckiego.

Skip to content